Her Şeyi Yapabildiğinizi Kanıtı! Bilişsel Gelişim Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

Beyin, sinir sisteminin merkezi olarak görev almaktadır.Mükemmel bir gizeme sahip olan bu organ, herhangi bir zirveye ulaşmanıza yardımcı olabileceği gibi en büyük düşmanınızda olabilir. İstek ve arzularınız doğrultusunda her daim hazırda bekleyen beyninizi dilediğiniz zaman yönetebileceğinizi biliyor musunuz? En değerli düşünceleri harekete geçirmenize yardımcı olan beyninizi kontrol etmenin bazı yollarını araştırdık. Bilişsel gelişim etkinleriyle beyninizi geliştirmenin 10 pratik yolu!

 

1. Beyniniz için gerçeklik ile hayal gücü arasında hiçbir fark yoktur. Beyin, her düşünceye tepki verir ve bir hayalden gerçeği söyleyemez. Bu yüzden gördüğünüz rüyalar son derece gerçekçi gelmektedir.

2. Zihinsel çalışmalar beyni yorsa da onu asla tüketemez. Beyin yorgunluğu hissi genel olarak duygulardan kaynaklanmaktadır. Bunun sebebi, beynin aktif çalışması sırasında akan kanın bileşenlerinin değişmeden kalmasıdır.

3. Beynimiz çoğunlukla otomatik olarak çalışmaktadır. Bugünkü düşüncelerin yarısında fazlası dünden gelen düşüncelerdir. Bu nedenle kötümser insanların dünyaya ilişkin algılarını değiştirmek çok zordur.

 

4. Beyin, kurduğunuz düşünceleri her daim izlemekte ve kaydetmektedir. Beyninizde canlandırdığınız hayal ve isteklerin yaşam biçimine yansımasının en büyük kanıtı budur.

5. Beynimiz tıpkı kaslarımız gibi eğitilme ihtiyacı duymaktadır. Bu sebeple kitap okuma, egzersiz yapmak , seyahat etmek , sağlıklı beslenmek, spor aktiviteleri,  dans ve hatta Tetris oynamak bile beyniniz için faydalı bir etkileşim olacaktır.

 

6. Beyniniz belirli aralıklarla dinlenme ihtiyacı duymaktadır. Zaman zaman beyninizin gevşemesine yardımcı olmanız, ilerleyen hayatınızın daha pozitif ve başarılı gitmesine olanak sağlayacaktır.

7. Beyin asla bir şey düşünmeden duramamaktadır. Uyurken bile çalışmaya devam eden beyin, her daim yeni şeyler üretmeye ve harekete geçmeye hazır durumda beklemektedir.

8. Beyniniz siz istediğiniz zaman eskilerden kurtulmanıza izin vermektedir. Hayatınıza aldığınız yeni güzellikleri yaşamak için geçmişin hatıralarını bir kenara bırakmanız gerekecektir. Bunun en pratik yolu ise her daim pozitif düşünmekten geçmektedir.

 

9. Sinir sisteminin merkezi olarak hizmet veren beynimiz acıya karşı duyarsız bir organdır. Beynin kendisi bazı reseptörlerden yoksundur ve bu nedenle ağrı çekmemektedir.

10. Tamamen sizin kontrolünüz altından olan beyninizin işleyişini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Sizin istek ve arzularınız doğrultusunda şekillenen beyin, her türlü aktivitede yeni sinirsel bağlantılar kurmaktadır. Başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız bunu zamanla beyninizde kabullenecektir. Fakat "Başarılı olacağım" ifadesini kullanırsanız beyniniz sizin amacınıza ulaşmanız için yeni fırsatlar doğuracaktır.