İş ve günlük hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz bilgisayarlar, temiz olmadıkları durumlarda bakteri ve enfeksiyon saçabilmektedir. Uzmanlar tarafından özellikle klavyede bulunan mikropların ishal ve kusmaya yol açabileceği belirtiliyor.

 

Tüm bu risklerden uzak kalabilmek için bilgisayar temizliğini alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Öncelikle el temizliğinize özen göstermelisiniz. Mikropların en yoğun bulunduğu bölgelerden biri de ellerdir. Ellerden bulaşan bakteriler, klavyede çoğalacakları alan yaratıyorlar. Bu yüzden ellerinizin temizliğine özen gösterin, mecbur kalmadıkça başkalarının bilgisayarını kullanmayın.

 

Bakteri oluşumuna sebep vermemek için dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise bilgisayar başında yemek yememektir. Bu alışkanlık dengesiz ve sağlıksız beslenmenize yol açabileceği gibi klavyeden bulaşan bakteri ve enfeksiyon risklerini de arttırmaktadır.

 

Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Klavyenizi temizlemek için öncelikle bilgisayarınızı kapatıp fişini çekmeniz gerekmektedir. Daha sonra klavyelerinizin arasına kaçmış olabilecek maddeleri temizlemek amacıyla klavyenizi ters çevirip boşaltın.

Ucu pamuklu çubuklardan yararlanarak alkol ile nemlendirerek tuşların aralarını silin. Son olarak tüy bırakmayan nemli bez ile klavyenin yüzeyini temizleyin.