Almanya’nın başkenti Berlin, müzeleri, sarayları, sokak sanatları ve canlı gece hayatıyla Avrupa’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi. Oldukça zengin bir mimariye sahip olan kent, fırtınalı tarihinin ardından modern şehirciliğin öncülerinden biri haline gelmiş durumda. Berlin Duvarı, Brandenburg Kapısı, Reichstag Binası en önemli tarihi yapılarının başında geliyor.

Berlin hakkında yapmış olduğumuz bu giriş hemen hemen herkes tarafından bilinen bilgiler. Gelin biz Berlin’in pek bilinmeyen ilginç yönlerine bakalım.


YERALTI ŞEHRİ

Berlin’in altının aynı zamanda bir yeraltı şehri olduğunu biliyor muydunuz? Berliner Untewelt adlı bir kuruluşun ilgilendiği yeraltı şehri, mimarisi, mezarlıkları, müzesi, sığınakları, tünelleri ile ziyaretçilerin pek bilmedikleri olağanüstü yerlerden bir tanesi. Yeraltı şehrine düzenlenen özel rehberli turlara katılmak gerçekten ilginç olabilir.

DÜNYANIN EN İLGİNÇ OTELİ

Berlin’de bulunan Propeller Island City Lodge dünyanın en ilginç konsepte sahip otellerinden bir tanesi. Otelde yer alan 45 oda birbirinden farklı ve çok ilginç konseptlerle hazırlanmış. Tabut odası, işkence odası, ters oda, hücre odası, ahır odası bunlardan bazıları. Yatakların tabut şeklinde olduğu veya havada asılı durduğu, olay yeri inceleme şeritlerinin bulunduğu, hapishane hücresine benzeyen ya da işkence cihazlarıyla donatılmış otel odalarından en çok hangisinde rahat edeceğinize karar verip bir gece kalmak ilginç olabilir.

ŞEYTAN DAĞI

Teufelsberg, 115 metre yüksekliğiyle Berlin’in en yüksek tepesi. ‘’Şeytan Dağı’’ ismiyle anılan bu tepenin ilginç özelliği ise ikinci dünya savaşından kalma molozlarla yükseltilmiş olması. Soğuk savaş yıllarında askeri bir üs olarak kullanılan bu tepenin üzerine sonraki yıllarda bir kule inşa edilmiştir. Altında savaş yıllarının Berlin’inin yattığı bu tepe bugün çeşitli spor aktivitelerinin ve etkinliklerin düzenlendiği bir yer haline dönüşmüş durumda.


DEFİNE AVCILARININ MEKANI

Berlin çevresinde ‘’66 Göl Yolu’’ ismiyle adlandırılan kırsal bir gezi alanı bulunmaktadır. Gerçekten irili ufaklı 66 gölün bulunduğu bu alan bisikletçiler ve trekking tutkunları için cazibe merkezlerinden biridir. Fakat, kırsal gezi alanını cazibe merkezi haline getiren asıl sebep buranın aynı zamanda bir savaş kalıntıları mezarlığı olmasıdır. Bölgede uçak hurdalarının, eski silahların, savaş malzemelerinin bulunması ve yapılan kazılarda gömülerin çıkması sebebiyle özellikle define avcılarının uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir.


PEMBE BORULAR

Modern şehirciliğin en önemli merkezlerinden biri olan Berlin’in bir zamanlar bataklık olduğunu biliyor muydunuz? Berlin’de cadde ve sokaklarda bulunan pembe renkli bu borular şehrin yeniden yapılandırılması sırasında yer altından çıkan suların tahliyesi için inşa edilmiş. Görüntü kirliliğini önlemek için ise çirkin tahliye borularını pembe renge boyamışlar.


ÜCRETSİZ BERLİN FİLARMONİ ORKESTRASI

Berlin Filarmoni Orkestrası dünyanın en iyi orkestralarından bir tanesi. Bu orkestrayı salı günleri Potsdamer Platz yakınlarında bulunan filarmoni salonunda öğle yemeği konserleri sırasında 40 dakika boyunca ücretsiz olarak izleme şansına sahipsiniz.