Hepimiz sevmek ve sevilmek istiyoruz ancak bazen aşk uğruna kendi mutluluğumuzdan feda etmeye bile hazırız. Araştırmalara göre ilişkilerin, kişisel gelişimi engellediği ve etkilediği ortaya çıktı. Bekar ya da yalnız zamanlarınızda daha üretken ve çalışkan bir insansanız, şu an yaşadığınız ilişki elverişsiz olabilir. Tabii ki sevgilinizden/eşinizden ayrılın demiyoruz, ancak kendinize yalnız kalabileceğiniz zamanlar yaratabilir ya da sevdiğiniz hobilerinize yönelebilirsiniz. İşte yalnızlığın veya bekar olmanın 10 yararı...

Akşam yemeğinde ne yiyeceğinize, ne tür müzik dinleyeceğinize, ne zaman alışverişe veya futbol maçına gideceğinize artık siz karar verebilirsiniz. Çiftler arasında genellikle bu tarz küçük sebeplerden dolayı tartışmalar ortaya çıkabilir ve bu da sizi inceltebilir. Bekar olduğunuzda istediğinizi yapma özgürlüğünüz vardır. Bu sahip olabileceğiniz en iyi özgürlüktür.


Başınızı yastığa daha rahat koyarsınız

Araştırmalara göre bekar olmanın, iyi bir gece uykusu garanti etmenin en iyi yolu olduğunu ispatlamıştır. Bu durumda iyi uyuduğunuz için bağışıklık sisteminiz daha güçlü olur. Daha sağlıklı bir kalbe kavuşur ve felç veya diyabet hastalığına yakalanma riskiniz düşer.

Vücudunuzu daha çok seversiniz

İlişki yaşayan çiftler genellikle karşı taraftan beğenildiklerini düşündükleri için sağlıksız beslenmeye devam ederler ve vücutlarına önem vermezler. Daha hızlı kilo alır ve verirler. Ancak yalnızlık size vücudunuza konsantre olma ve çalışma fırsatı verir. Bazı araştırmalara göre, bekar insanların düzenli egzersiz yapma ve önerilen haftalık programa daha çok uydukları görülmüştür.

Arkadaşlarınızla her zaman iletişimde olursunuz

Eğer bir ilişki içindeyseniz, kişisel özgürlüğünüzü feda etmeniz gerekebilir. Her zaman arkadaşlarınızla iletişimde olamayabilirsiniz, böyle durumda sevgilinizle daha fazla zaman geçirirsiniz. Aksine bekar insanların arkadaşlarıyla sosyalleşmeleri daha muhtemel bir durumdur. Ayrıca çeşitli sosyal aktivitelere daha sık katılmaktadılar. Bu yüzden bekar olmanın faydalarından biri de yalnızlığın sizin rahat bölgenizden çıkmanıza, birçok yeni arkadaş edinmenize ve eski arkadaşlarınızla iletişim halinde olmanıza yardımcı olur.

Zamanınızı sadece siz yönetirsiniz

Bekar olduğunuzda sadece kendinizden sorumlusunuzdur. Artık tek başınıza plan yapabilirsiniz ve sizi kimse engelleyemez. Bekar insanlar zamanları üzerinde tam kontrol sahibi olurlar.


Daha rahat hissedersiniz

Bir ilişki içindeyken, davranışlarımızı sürekli olarak analiz ediyoruz, çünkü geleceğimizden endişeleniyoruz. Özellikle sevdiklerimizi üzecek hatalar yapmaktan korkuyoruz ve bu durum hayatımızda bir baskı oluşturabiliyor. Ancak bekar olmak, stres ve endişe düzeyinizi önemli ölçüde azaltır. Duygularınızı nasıl daha iyi kontrol edebileceğinizi öğretir.

Daha üretken bir hale gelirsiniz

Yalnızlık konsantrasyonunuzu ve verimliliğinizi arttırır. Bu nedenle çoğu sanatçı çalışırken tüm dikkatini işine verir ve yalnız çalışır. Tüm gün sevgilinizle ya da eşinizle sohbet etmek yerine, işinize konsantre olabilirsiniz. Bu da kısa sürede daha fazla iş yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kendi önceliklerinizi belirlersiniz

İlişki sırasında her zaman karşınızdaki kişinin görüşünü dikkate almanız gerekir. Bununla birlikte hiçbir zaman kendi yaşamlarından en iyi şekilde nasıl faydalanacaklarını planlamazlar. Bu durum sonunda çiftleri  memnuniyetsizliğe sürekler. Ancak yalnızlık size neyin önemli olduğunu hatırlatır. Değerlendirmelerinizi ve kendi hedeflerinizi oluşturma şansı verir. Ancak o zaman hayatınızda bir amaç olduğundan emin olabilirsiniz.


Enerjinizi korursunuz

Bazı insanlar ilişkilerini canlı tutmak konusunda sıkıntı yaşanabilir ve bu durumdan yorulabilirler. Karşınızdaki kişi enerjinizi tükettiğini düşünüyorsanız, bu birbirinizle uyumsuz olduğunuzun bir işareti olabilir. Burada anlamanız gereken en önemli nokta yalnız kalmakta yanlış bir şey olmamasıdır. Aksine, yanlış insanları hayatımızdan uzaklaştırdığımız da bir seçim yapmış oluyoruz ve bizim için en iyi insanların hayatımıza girmesi için yer açıyoruz. Bu boş zamanda enerjinizi gerçekten ilgilendiğiniz şeylere dönüştürebilir ve hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Bonus: Gerçek benliğinizi tanıma fırsatınız olur

Sevdiklerimiz genellikle yaşamlarımıza ve düşüncelerimize katkıda bulunur. Ancak tek başınıza olmak, aslında zihninizi temizleme ve değerlerinizi gözden geçirme şansı verebilir. İç sesinizi dinlediğinizde, dış etkiye maruz kalmadan seçimler yapabilirsiniz. Sonuç olarak gerçekte kim olduğunuz konusunda daha rahat ve kendinden emin olmaya başlarsınız.