İki kişinin sonsuz aşklarını taçlandırmak için büyük bir heyecanla gerçekleştirdiği evlilik, bazı ülkelerde oldukça farklı istisnai durumlarla anılıyor. Bu istisnai durumlar sadece kişileri değil ülkeleri hatta dünyayı etkileyebiliyor.

Günümüzde kimi ülkelerde kadın-erkek oranı eşitsizliği yaşanması, kimi ülkeler evliliğe çok sıcak bakmaması evlilik oranını ciddi şekilde düşürüyor. İşte ülkelere göre evliliğe bakış açıları...

MOĞOLİSTAN

Rusya'nın egemenliğinde geçen yıllar boyunca işi gücü olmayan Moğol erkeklerinin büyük bölümü alkolün pençesine düşmüş. Bu nedenle ülkede özellikle erkek nüfus önemli oranda azalmış. Öyle ki ülkede 6 kadına bir erkek düşüyor. Kadın nüfusunun fazla olduğu Moğalistan'da zayıf kadınlar halk tarafından beğenilmiyor ve evlenmekte zorluk çekiyor. Hatta kimi bölgelerde erkekleri evliliğe ikna edebilmek için başlık parası veriliyor.

ERMENİSTAN

Geçmişte yaşanan savaşlardan dolayı erkek nüfusunun az, kadın nüfusunun fazla olduğu Ermenistan'da devlet bekar kadınların boş kalmaması için çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi doğal olan Ermenistan'da aynı zamanda birçok iş yükü de kadınların yönetimindedir.Erkek nüfusu azalmaya devam ederse Ermenistan'da birçok sorunun ortaya çıkması da gayet olası görünüyor.


AVUSTRALYA

Büyük kentlerinde beş kadına bir erkeğin düştüğü Avustralya'da kadınlar yabancı erkeklerin ülkelerine gelmelerini istiyor. Kimi zaman taşraya gidip evlenen kadınlar çoğu zaman da kendilerine göre evlenecek erkek bulmakta zorluk çekiyor. Tarihin en az erkek nüfusuna sahip ülkesi olarak anılan Avustralya'da yurt dışından gelen erkeklere tanışmak için tatiller hediye ediliyor.

İTALYA

Bu ülkede doğum oranlarının azlığı kadar evlilik oranları da oldukça az. Devlet yönetiminin çeşitli çalışmalarına rağmen erkekler bu ülkede evliliğe karşı. Genel olarak normal karşılanan bu durumun bazı bölgelerde tepkilere neden oluyor ve evlenebilecek erkeklere çeşitli para destekleri sunuluyor.

RUSYA

Kadın nüfusunun en fazla olduğu ülkelerin başında gelen Rusya'da erkeklerin sürekli olarak içki içmesi cinselliği bitiriyor.Bu yüzden erkek bulamayan pek çok Rus kadın, erkek bulabilmek için farklı ülkelerde çalışıyor. Boşanma oranlarının gittikçe arttığı Rusya'da devlet bu konuda çeşitli destekler veriyor.


TAYLAND

Tayland'da ise durum çok daha farklı. Burada trans erkeklerin fazla olması nedeniyle bazı kadınlar evlenmekte büyük zorluk çekiyor. İstediği gibi erkek bulamayan bazı Taylandlı kadınlar çareyi farklı ülkelerdeki erkeklerde arıyor.

JAPONYA

Japonya'da ise erkeklerin evliliği saçma bulması nedeniyle evlilik oranları oldukça düşüktür. Ve erkeklerin bu düşüncesinden dolayı da kadınlarda bekar kalmakta ve çeşitli sitelerden kendilerine kiralık erkek bakmakta.Aynı zamanda çalışma oranlarınında fazla olduğu bu ülkede evliliklerin az olması bir çok sıkıntılı durumu da beraberinde getiriyor. Bu sıkıntılı durumlardan bir tanesi olan doğum oranlarının azlığı nedeniyle Japonya Hükümeti evli çiftler için çeşitli vergi teşvikleri de veriyor.

SİNGAPUR

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Singapur'da evlilik destekleri de oldukça fazla. Kadınların artan bekarlık oranlarını istemeyen devlet bu yüzden çeşitli teşvikler verir Aynı zamanda ileride oluşacak nüfus yetersizliğinden kurtulmak için evli çiftlere üç çocuk yapılması için çeşitli destekler sunulur ve kadınlara doğum parası verilir.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Bu ülkenin evlilik oranının düşük olduğuna oldukça şaşırabilirsiniz . Fakat şeriatın var olan kurallarından dolayı pek çok kadın talibini beklemekte ve bu durum evlilik oranlarının düşmesine sebep oluyor. Devlet evlenmeyen ve yaşları ilerleyen kadın sayısının artması nedeniyle erkeklere kırk bin TL'lik bir destek veriyor. Birden fazla kadınla evlenebilen erkekler var olan bu destekle masrafsız şekilde evlenebiliyor.


LETONYA

Rusya ve Beyaz Rusya'nın komşusu olan Letonya'nın nüfusu 1,96 milyon kişi ve kadın nüfusun oranı ise T.10'dur. Letonya'da kadın nüfusunun fazla olmasının sebebi ise kadınların Sovyetler döneminden sonra kapitalizme erkeklere kıyasla daha iyi uyum sağlamaları olarak gösterilir. Fakat Letonya ile ilgili en ilginç şey ülkede erkeklerin doğum oranının kadınlardan daha yüksek olması. Ancak erkeklerin ortalama ömrünün kadınlara kıyasla daha kısa olması, yetişkin kadın oranının erkeklerden yüzde 8 daha fazla olmasına yol açmaktadır.

UKRAYNA

45 milyonluk Ukrayna'da kadın nüfusunun erkek nüfusa oranı S.70'dir ve bu yüksek kadın nüfusuna en fazla desteği Ukrayna'nın batısında yer alan Lviv kenti vermektedir. Çünkü Lviv, nüfusunun yüzde 85'i kadınlardan oluşan bir şehirdir. Bu durumun sebebi ise ülke genelinde yüksek kız bebek doğum oranıdır.

LİTVANYA

Toplamda 2,872 milyonluk nüfusa sahip Litvanya'da kadın nüfus oranı T ile neredeyse rekor seviyededir. Kadınların sayıca egemen olduğu bu Avrupa ülkesinde erkek nüfusunun az olmasının başlıca sebepleri sigara, depresyon, intihar ve yüksek risk almaları olarak gösterilir. Alışık olduğumuzun aksine erkeklerin değil de kadınların erkeklere asıldığı Litvanya erkekler için hem güzel hem de tehlikeli bir yer olabilir. Tüm bunların dışında kadınlar tarafından yönetilen Litvanya'nın cumhurbaşkanı da bir kadındır.