Barselona, benim için Londra ile birlikte Avrupa’nın en iyi şehridir. Barselona gerek turistik zenginliğiyle gerek iklimi ile gerek gece hayatı ile gerek kendine özgü mutfağı ile biz gezginler için tam bir cennet. Hemen hemen hepimizin en az 1 kez internette dolanan fotoğraflardan gördüğü Barselona’nın şehir planlaması ise insanları hayrete düşürüyor. Hele benim gibi İstanbul’dan çarpık kentleşmenin merkezinden geliyorsan daha bir hayran oluyorsunuz bu şehre. Pek çok insan İspanya gezinizde Barselona’yı en son sıralara koymanızı söyler. Bunun nedeni şehri beğenmediklerinden değil aksine eğer ilk Barselona’ya giderseniz ondan sonra gezeceğiniz diğer şehirleri beğenemeyeceğinizi söylerler. Bir nevi ilk Barselona’yı gezmek diğer şehirlere haksızlık yapmak demek.


Şimdi gelelim biraz şehir ile alakalı tarihsel, kültürel bilgiler vermeye. Katalonya özerk bölgesinin başkenti olan Barselona, Madrid’ten sonra İspanya’nın en büyük ikinci şehri konumda. Şehir ününü Yeni Sanat akımına yön veren ünlü sanatçı Gaudi’ye borçlu desek yalan söylemiş olmayız. Gaudi ve Cerdà şehri tamamen baştan tasarlamış ve o ünlü ızgara şeklindeki tasarımına kavuşturmuş bunu yaparken de etrafa harika sanat eseri diyebileceğimiz binalar inşa etmiş.

Bu şehirde dolaşmak, bisiklet sürmek, sokaklarda nereye gittiğini bilmeden yürümek bile ayrı bir keyifli arkadaşlar ben bu şehri çok sevdim objektif kalamıyorum sanırım.

Yazı çok fazla uzamasın diye Barselona’da gezilecek yerleri ayrı bir başlık altında anlatacağım. Şimdilik Barselona’da Ulaşım, Yeme-İçme ve Gece Hayatı ile devam edelim.


Barselona’da Ulaşım

Şehirde 2 adet havalimanı var birisi Barselona Uluslararası Havalimanı  ( El Prat) diğeri Girona Havalimanı.

Girona Havalimanı şehir merkezine 100 km uzaklıkta olup merkeze gidiş havalimanından kalkan otobüsler ile sağlanmakta. Tek yön gidiş için ödemeniz gereken ücret 16 Euro

Barselona Uluslararası havalimanı ise şehre 15 km uzaklıkta olup şehir merkezine Aero bus otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.Tek yön bilet için ödemeniz gereken ücret 6 euro.

Şehir içinde ise metro hattı hemen hemen her yere gitmenize yetecektir. Metro için 3 günlük biletler 22 Euro, 4 günlük biletler 28 Euro bu biletlere havalimanında ulaşım dahil.


Barcelona’da Yeme-İçme

Barselona yeme-içme açısından bir cennet diyebiliriz. İspanyol ve Katalan mutfağı baya geniş tabi ki bize göre bir Türk mutfağının yanından geçemezler ama yine de gayet iyi olduklarını söylemeliyiz. Yemenizi tavsiye ettiğimiz başlıca şeylere gelirsek,

Tapas: Bizde ki meze kültürü gibi ama rakı sofrasında değil normal yemekte hemen hemen ger öğünde tercih ediliyor. Kesinlikle güzel bir restorana gidip birbirinden farklı tapasları denemenizi tavsiye ediyorum.

Gazpacho: Endülüs döneminden kalma bir Gazpacho çorbası için bir nevi soğuk servis edilen domates çorbası diyebiliriz.

Tortilla: Benim çok sevdiğim pek çoğuna göre bir numarası olmayan Tortilla’yı denemenizi tavsiye ederim. Türkçeye İspanyol Omleti olarak çevirmişiz. Kısaca Patetesli omlet diyebiliriz genellikle soğuk servis edilir.

Sangria: İspanyolların yerel içeceği meyveli şarap diyeceğimiz bir içki. Ben bayıldım İstanbulda’da gittiğim yerlerde varsa içecek olarak tercih ediyorum. Size de denemenizi tavsiye ederim.

Estralla Damm: Meşhur İspanyol birası alkol tüketiyorsanız denemenizi tavsiye ederim.

Paella: İçinde binbir çeşit deniz ürünü bulunan İspanyolların meşhur yemeği. Ben deniz ürünleri tüketmeyen biri olarak yememiştim o yüzden bir yorumda bulunamayacağım ama deniz ürünlerini seviyorsanız denemenizi öneririm.


Churro: Bizdeki halka tatlısının şerbetsiz hali genelde yanında sıcak çikolata ile söylenir ve ortadan ikiye ayrılmış Churroları sıcak çikolataya batırarak afiyet yenir. 1 fincan sıcak çikolata 2 kişi içinde yeterlidir kişi başına bir tane sıcak çikolata söylemeye gerek yoktur efendim.

Jamon: İspanyol jambonu diyebiliriz. Domuz etidir genelde sokaklarda restoranların önünde sallandırırlar bu etleri ben domuz etinin tadını beğenmediğimden yememiştim. Domuz etini sevenler bir denesin sonra da görüşlerini bize iletsin meraktayız bizde açıkcası.

Peynirler: İspanya’nın Barselona’nın o meşhur peynirleri sırf bir öğün olarak yiyebilirsiniz. Katılabileceğiniz çeşitli peynir tadım turları partileri bile tamamen sizin zevkinize kalmış.


Barselona Gece Hayatı

Barselona’da gece hayatı çok aktif ve renklidir. Kaliteli ve ona göre de pahalı diyebileceğimiz mekanlar genelde sahil tarafının orada olur gittiğiniz elbet göreceksiniz. Genelde bu tarz mekanlara erken saatlerde giriş ücreti ödemeden girebilirsiniz hatta sizi erkenden içeri sokmak için giriş ücreti almamanın yanında çoğu zaman ilk içkiyi de ücretsiz verirler tabi ilerleyen saatler ve içkilerde o verdiklerinin parasına kat be kat alırlar.

Bunlara ek olarak istediğiniz müzik türüne uygun clublar bulabilirsiniz. Barselona’da en çok bilinen tercih edilen clubları söylememiz gerekirse; Razzmatazz, Apolo , Sidecar Factory , Magic Club diyebiliriz.