Bangkok

İçindekiler

Bangkok

Samut Prakan

BANGKOK


Bangkok şimdiki Chakri hanedanının ilk hükümdarı tarafından 1782’de kurulmuştur. Günümüzde, Bangkok ülkenin ruhani, kültürel, diplomatik, ticari ve eğitim merkezidir. 1.500 km2’den fazla bir alana yayılmakta ve ülke nüfusunun %10’una denk gelen yaklaşık on milyon insana ev sahipliği yapmaktadır.

Tayland’ın başkenti Bangkok, son bir kaç on yıl içinde modern, heyecanlı ve çok yönlü bir şehre dönüşmüştür. Bangkok, ziyaretçilere diğer büyük şehirlerden bekleyecekleri kozmopolit tesisleri sağlamakla kalmayıp aynı zamanda eşsiz bir kültür cazibeleri hazinesi de sunmaktadır. Güneydoğu Asya’nın kalbinde yer alan Tayland, hiçbir zaman kolonileştirilmemiş olup eşsiz kültür ve mirasını aynen korumuştur. Bangkok, ziyaretçilere büyük, dinamik anakentin keşmekeşliği arasında, Tayland’ın soylu kültürünün büyüleyici görüntülerini bizzat yaşama olanağı sunmaktadır. Bu büyük şehir antik ve modern dünyaları birleştirmekte müthiş bir başarı elde etmiştir. Bangkok, turistlere sayısız cazibeler sunabilmektedir. Şehir; ziyaretçilere pırıl pırıl, muhteşem ve büyüleyici 400 Budist tapınağı, görkemli saraylar, klasik dans şölenleri, sayısız alışveriş merkezleri ve özellikle herhangi bir zamana ait olmayan “Doğu’nun Venediği” olarak adlandırılan kanallar ve şehrin içinden geçen Chao Phraya Nehri veya nam-ı diğer “Kralların Nehri” boyunca geleneksel yaşam tarzı sunmaktadır. Eski Bangkok’u görmek için diğer farklı kanalları keşfetmeden önce, kanallarda kısa bir gezinti yerinde olacaktır.


Tapınaklar ve Saraylar

Bangkok, anakent çevresindeki çok sayıda tapınak ile gurur duymaktadır. Başlıcaları, şehrin batı tarafında Rattanakosin bölgesinde bulunmaktadır. Rattanakosin bölgesi bir ada olarak anılmasına rağmen şehirle birleşmiştir. Buraya yapılan bir ziyaret, ziyaretçilere birbirinden kısa mesafelerde olan birçok turistik cazibeyi bir arada görme imkanı sağlayacaktır.


The Grand Palace (Büyük Saray) & Wat Phra Kaeo (Zümrüt Buda Tapınağı)

Muhteşem Büyük Sarayı çevreleyen duvarlar, farklı mimari tarza sahip birçok süslü tapınağa ev sahipliği yapmaktadır. Her yerde, altın yapraklar, yansıtıcı kiremitler ve Buda heykelleri görülmektedir. Tayland sanatlarının hazinesi ve Zümrüt Buda’nın evi görkemli Wat Phra Kaeo, Tayland’ın en saygı gösterilen Buda heykeli tesisin tam ortasında olup bunun haricinde Büyük Saray kompleksinde, Kraliyet kıyafetleri, nişanları, madalyonlar ve 11. yüzyıla kadar dayanan madeni paraların kalıcı olarak sergilendiği Tayland Kraliyet Nişanları ve Madeni Paralar Sergi Sarayı gibi görülecek çok sayıda başka ilgi çekici yerler de bulunmaktadır.Tesis, daha sonra duyurulacak kraliyet törenleri için tahsis edilen özel günler haricinde, her gün 08.30-15.00 arası açıktır. Ziyaretçilerin kibar ve mütevazı giysiler giyinmeleri tavsiye edilir.