Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için güçlü bir bağışıklık sisteminin önemli elbette tartışılmaz. Özellikle son zamanlarda yaşanan covid-19 salgını nedeniyle bağışıklık sisteminizi korumaya her zamankinden çok özen göstermemiz gerekiyor. Bunun içinse düzenli uyku, egzersiz ve doğru beslenme önem kazanıyor. Sizin için bağışık sistemini güçlendirecek 7 sihirli vitamini ve ağırlıklı olarak hangi besinlerde bulabileceğinizi inceledik.

 

B vitaminleri

Vücudumuzun sağlığı için oldukça önemli 8 tane B vitamini bulunuyor. Ortaya çıkan bazı araştırmalar; B vitaminlerinin (B3, B5, B9 ve B12) vücudun melatonin üretmesine yardımcı olan triptofanı düzenleyeme yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle; bol miktarda tam tahıllı, etli, meyveli ve sebzeli bir beslenme düzeni oluşturmanız sağlığınız için iyi bir seçenektir.

 

E vitamini

E vitamini güçlü bir antioksidandır. Vücut dokusunu serbest radikal hasarlarından korur ve sağlıklı yaşlanmada rol oynar. Bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemlidir ve vücudun K vitamini kullanmasına yardımcı olur. Ayçekirdeği, badem ve buğday tohumu yağı E vitamini içeren besinlerdir.

 

Kalsiyum ve magnezyum

Bu harika iki mineral genellikle kasların kasılması ve gevşemesinde rol alır. Yatmadan hemen önce bu iki minerali mutlaka birlikte kullanmanız önerilir. Kalsiyum ve Magnezyum eksikliği uykusuzluğa neden olur. Kalsiyum, uykuya neden olan melatonin üretmek için triptofanla birlikte çalışır. Yeşillik, kuruyemiş ve tohum bakımından zengin bir beslenme ile magnezyum ve kalsiyum eksikliğinin önüne geçebilirsiniz.Triptofan

Triptofan insan vücudu tarafından sentezlenemeyen bir amino asittir. Serotonin gibi sinir ileticileri için hayati öneme sahip olan triptofan, depresyona iyi geldiği gibi uyku kalitemizi de artırır. Fındık, kümes hayvanları, süt, ıspanak, yumurta ve somon gibi yiyecekleri tüketerek triptofan alabilirsiniz.

 

Teanin

Teanin, özellikle yeşil çayda bulunan şaşırtıcı bir amino asittir. Bu asit, beyindeki uykuyu düzenlemeye yardımcı olan bazı kimyasalları güçlendirir. Ayrıca beyinde uyarıcı ekisi olan kimyasalları da düşürür.

 

D vitamini

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (National Center for Biotechnology Information) tarafından yayınlanan bir meta-analizde, D vitamini eksikliğinin uyku bozukluğuna yol açtığı tespit edildi. Yumurta, somon, ton balığı ve mantar, D vitamini bakımından zengin yiyeceklerdir. Beslenme programınıza bu besinleri ekleyerek D vitamini eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzun da tavsiyesi ile D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

 

Melatonin hormonu

Melatonin vücut tarafından doğal üretilen ve kısaca uykulu hissetmemizi sağlayan bir hormondur. Uyumakta sorun yaşıyorsanız, ışıkları kısmayı, elektronik aletleri uzaklaştırmayı ve rahatlamayı deneyin. Hala uyumakta zorlanıyor ve bir yerlerde sorun olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan melatonin seviyenizi kontrol etmesini isteyebilir ve ihtiyacınız varsa takviye gıdalara başlayabilirsiniz.