Dünya genelini etkileyen Koronavirüs (Coronavirüs – COVİD-19) ile birlikte salgın hastalıkların önemi bir kez ortaya çıktı. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre, salgın hastalıklara yakalanan insanlar arasında bağışıklık sistemi yüksek olanlar, düşük olanlara göre hastalığı hafif atlatmaktadır. Bu değerlendirmeler üzerine birçok insan bağışıklık sistemini güçlendiren doğal karışımları, en güçlü bağışıklık güçlendirici bitki çayları ve evde bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeleri internet ortamında araştırmaya başladı. Bizler de bu içerikte bağışıklık sistemini en kısa sürede güçlendiren bitkisel çaylarını ve doğal önlemleri bir araya getirdik.

 

 

1. Kuşburnu Çayı

C vitamini kaynağı bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan Kuşburnu Çayı, en hızlı ve etkileyici şekilde C vitaminini alabileceğiniz ve kendinizi dinç hissetmenizi sağlayacak bir çay. Havaların değişkenlik gösterdiği ve salgın hastalıkların baş gösterdiği şu günlerde her gün bir finacan kuşburnu çay bağışıklık sisteminizi oldukça güçlendirecektir.

 

 

2. Yeşil Çay

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişilerin mutlaka ama mutlaka tüketmesi gereken çaylardan bir tanesi de Yeşil Çay! Günlük tükettiğimiz siyah çayın işlenmemiş hali olan Yeşilçay, hem sindirim sistemini, hem metabolizmayı hem de bağışıklık sistemine birebir etkilidir. Aşırıya kaçmadan günde 2 fincan yeşil çay içebilirsiniz. Böylelikle bağışıklık sisteminizi salgın hastalıklara karşı güçlü bir şekilde koruyabilirsiniz.

 

 

3. Ihlamur ve Bal Karşımı

Kış ayları başta olmak üzere mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklar için oldukça etkili olan Ihlamur ve Bal karışımı, aynı zamanda günümüzde salgın hastalıklara karşı da oldukça etkilidir. Bitki çayları arasında oldukça bilinen ıhlamurun bal ile karışımı sayesinde birçok hastalığa karşı vücut direncinizi arttırmış olacaksınız.

 

 

4. Papatya Çayı

İnsanların bağışık sistemini güçlendiren en bilindik bitki çaylarından bir tanesi de Papatya Çayı. Papatya bitkisinin içerisinde bulunanlar sayesinde beyaz kan hücre sayısı artmaktadır ve bundan dolayı virüs, bakteri ve mantar gibi bulaşıcı hastalıklar karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Özellikle tok karnına tüketildiğinde vücudunuzun direncini arttırıp, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

 

 

5. Kayısı Çayı

Sindirim sistemlerine direk olarak etki eden Kayısı Çayı, birçok sorunu azaltmada birebirdir. Bağışıklık sistemi ile sindirim sistemi beraber çalışır ve biri aksama yaşadığında diğerini etkileyebilir. Günde bir iki fincan çay kayısı çayı içerek bağırsak sorunlarını ortadan kaldırabilir ve bağışık sistemine güç etkisi katabilirsiniz.

 

 

6. Chai Baharatlı Çaylar

Birçok baharatın bir araya gelmesiyle beraber oluşan Chai baharatı, son yıllarda ülkemizde en fazla tüketilen bitkisel çaylar arasında. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren bu çayı karabiber ve zencefil içeriği ile vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olur. Salgın hastalıkların yaşandığı dönemde günde 1-2 fincan içerek, sağlığınızın iyi olmasını sağlayabilirsiniz

 

 

7. Zencefil Çayı

Soğuk algınlığı ve yüksek ateş hastalıklarına karşı vücudun direncini arttıran Zencefil Çayı, adeta doğal bir şifa kaynağıdır. Kan şekerini dengeleyen, ödem gideren ve bağışıklık sistemini güçlendiren bu çayını çubuk tarçın ve karanfil yaprağı ile birlikte hazırlayabilirsiniz.

 

 

8. Adaçayı

Adaçayı, son yıllarda ülkemizde Aktarlarda oldukça fazlaca tüketilen bir bitki çayı. Doğal antibiyotik özelliği taşıyan hem boğaz ağrılarına hem de yüksek ateşe karşı direnç gösteren Adaçayı, bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına da birebirdir. Öksürüğe de iyi gelen bu bitki çayını günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.

 

 

9. Kurutulmuş Kiraz Sapı

Kendine özgü bir kimyasal yapısı bulunan Kurutulmuş Kiraz sapı, vücudun tuz dengesini sağlarken aynı zamanda kanı sulandırmaya da etki etmektedir. Bu sayede salgın hastalıklara karşı vücudun direncini arttırırken, aynı zamanda bağışıklık sistemini iyi gelen bitki çayları arasında en büyük etkiye sahip maddeleri bünyesinde bulundurmaktadır.