Bizleri çoğu hastalığa karşı koruyan, tüm biyolojik yapı ve süreç sistemlerini kapsayan bağışıklık sistemimizi güçlendirmek yaşam kalitemiz adına oldukça önemlidir. Bu içeriğimizde bağışıklık sisteminizi güçlendiren besinleri sizler için derliyoruz.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Neler Tüketilmelidir?

Organizmanın vücudu için adeta bir savunma sistemi olan bağışıklık sistemi, bizler için kalkan görevi görmektedir. Özellikle son zamanlarda adından sıkça bahsettiğimiz Corona virüsü gibi ölümcül sonuçlara yol açabilen virüsler, salgınlar ve hastalık türleri ile mücadele için bağışıklık sistemimizin güçlü olması hayati bir önem taşıyor. Sık sık hastalanan ve kendini sürekli halsiz hisseden insanların bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketmesi, sağlıklı bir birey olarak hayata devam etme konusunda en dikkat etmesi gereken hususlardan birisi olmalıdır. Su tüketimini ciddiye almayan kişilerde bağışıklık sisteminin zayıf ve güçsüz olduğunu bilmemiz gerekiyor. Vücudumuz düzenli aralıklarla toksinleri dışarı atmalıdır ve bunu yapabilmek için suya ihtiyaç duyar. Yeterli suyun vücuda girmiyor oluşu bir zaman sonra çeşitli hastalılara yol açar. Dolayısıyla güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsak, düzenli şekilde su tüketmemiz gerektiğinin altını çizmeliyiz.

 

Bağışıklık Sisteminin Güçsüz Olduğunu Nasıl Anlarız?

Sağlıksız bir yaşantı süren bir kişi (sigara kullanımı, alkol kullanımı… gibi) öncelikle emin olmalıdır ki bu tarz bir hayat sonucu güçlü bir bağışıklığa sahip olmak zorlu bir süreç gerektirecektir. Bu kişinin bu tarz sağlıksız alışkanlıklarından bir an önce vazgeçmesi gerekmektedir. Aşırı kilo, stres, kişisel hijyene önem verilmemesi, kirli ve kalitesiz su tüketimi gibi etkenler de kesinlikle zayıf bir bağışıklık sistemini işaret eder. Kişinin etrafındaki insanlara görece daha fazla hasta oluyor olması, sürekli devam eden burun akıntısı ve ateşinin sıkça yükselip düşmesi gibi faktörler de zayıf bir bağışıklık sisteminin habercilerindendir. Fakat tüm bunlara rağmen insan vücudu bağışıklık güçlendirmeye her zaman pozitif cevaplar verebilen bir formdadır. Doktorun önereceği ilaçların kullanımı da bir seçenek olabileceği gibi bağışıklığını güçlendirmek isteyen birey bunu doğal yollardan da başarabilmektedir. Son zamanlarda hayatımıza giren ve ölümcül sonuçlara kadar varabilen Corona virüsünün de etkisiyle bağışıklığımızın güçlü olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Bu içeriğimizde bağışıklığımızı güçlendirecek besinleri sizler için bir araya getiriyoruz. İşte güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteyen insanların mutlaka tüketmesi gereken besinler!

 

Karanfil ve Zerdeçal

Zerdeçal biliyorsunuz ki, iyileştirici özelliğe sahip oluşuyla sıkça tüketilen besinlerden birisidir. Daha hızlı iyileşmesi için yaraların üstüne de uygulanan zerdeçal içerdiği yoğun antioksidan sayesinde kanser karşıtı bir ajan olarak da tüketilmektedir. Vücudunuzda oluşabilecek problemlere ve karşı karşıya kalınabilecek virüslerle mücadelede oldukça etkili bu besin bağışıklığı güçlendirmede de kesinlikle başarılı yiyecekler arasındadır. Karanfilin ise öksürük ve soğuk algınlığına karşı koruyuculuğu, diş ve boğaz ağrılarına iyi gelmesi sebebiyle tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Taze veya kuru olarak tüketebileceğiniz zerdeçal taze yoğurt içinde, çorba ve bitki çaylarının içinde rahatlıkla kullanılabilir.

 

Karnabahar

İçerisinde yer alan yüksek antioksidan sayesinde karnabahar bağışıklık sisteminizi güçlendirerek tüm vücut işleyişini iyileştirme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda içeriğinde kolin ve glutatyon bulunduğundan her türlü hastalığı uzak tutar ve sindirim sistemi sağlığını korumaya da yardımcı olur.

 

Yulaf

Birçok bilimsel çalışmada kanser, diyabet, kolesterol ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde etkili yulafın, bağışıklık sistemini uyarıcı özelliği de ispatlanmıştır. Beta glukan içermesiyle sık sık soğuk algınlığı ve gribe yakalanan kimselerin tedavisinde büyük oranda iyileşme sağlayan yulaf, yoğun ve stresli bir çalışma temposuna sahip olanlar için de biçilmez bir kaftandır.

 

Sarımsak

Yemeklerimizin vazgeçilmezlerinden sarımsak, sadece yemeklere lezzet katmakla kalmıyor insan sağlığı açısından da yüzyıllardır önemini koruyor. İçerisinde yer alan allicin sayesinde müthiş bir antioksidan görevi gören sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığın oluşumuna da engel oluyor. Yemeklerinizde bol bol sarımsak kullanmaktan çekinmeyin.

 

Balık

Soğuk deniz balıklarının yüksek miktarda antioksidan etkisi gösteren Omega 3 içerdiği artık bilinen bir gerçek! Omega 3, yapılan araştırmalara göre içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendiriyor. Vücudumuza giren virüslerin yanı sıra özellikle kolon ve prostat kanserlerinin önlenmesinde yararlı olabileceği de ortaya koyulan Omega 3’ü haftada 2 kez balık yiyerek vücudunuza sokabilirsiniz.

 

Greyfurt

Zengin C vitamini barındırmasından ötürü greyfurt tüketmek soğuk algınlığına, grip ve benzer sorunlarla savaşırken bağışıklığınızı da büyük ölçüde güçlendiriyor. Mevsimsel uygunluk sağlandığında herkesin mutlaka greyfurt tüketmesi doktorlar ve sağlıklı beslenme uzmanları tarafından en çok tavsiye edilen besinler arasındadır.

 

Keten Tohumu

Keten tohumu bilinen en iyi Omega 3 kaynaklı antioksidandır. Vücudunuzda meydana gelen problemleri ve bu hastalıklar sonucu oluşan hasarı azaltarak bağışıklığınızı güçlendiren keten tohumu mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Keten tohumu tüketen insanların tüketmeyenlere oranla daha az solunum yolu iltihaplanması yaşadığı gözlemlenmiş bir gerçektir.

 

Yaban Mersini

Zengin bir besleyici değeri bulunan yaban mersini kanser dahil birçok sağlık sorununu önlemede oldukça başarılı bir besindir. Diğer meyvelere kıyasla daha yoğun bir antioksidan görevi gören yaban mersini, düzenli  tüketildiğinde bağışıklık sistemini en hızlı toparlayan besin olarak bilinir. Şeker oranının düşük olması yaban mersinini diğer meyvelere oranla daha güçlü yapıyor.

 

Hindistan Cevizi

Araştırmalar hindistan cevizi yağında defne asidi bulunduğunu ve defne asidinin tükürük ile temas ettiğinde monolorine dönüştüğünü ispatlamıştır. Anne sütünde de bulunan monolorin sadece bağışıklığı güçlendirmekle kalmıyor insanların metabolizmasını hızlandırarak kilo vermelerinin de yolunu açıyor.

 

Patates

Vücudumuza girebilecek tehlikelerden kaçınmanın en önemli yollarından birisi de A vitamini tüketmektir. A vitamini bakımından oldukça yüksek olan tatlı patates kullanımı bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendiren besin kaynaklarından birisi olacaktır. Tatlı patates cildi sağlıklı ve güçlü tutar.