Romanın en büyük 4 bazilikasından biri ve Katolik inancının merkezi olan Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan‘ın en göze çarpan yapısı. 23.000 m² alan üzerine kurulu, 222 metrelik devasa boyutlara sahip olan yapı, 60.000 kişilik kapasitesiyle de Hıristiyanlığın en büyük kilisesi.

Aziz Petrus Bazilikası, İsa’nın havarilerinden Petrus’un gömülü olduğuna inanılan yerde, 1506 ile 1626 yılları arasında inşa edilmiş ve onun adı verilmiş. Mimarları arasında ise Donato Bramante, Antonio da Sangallo, Michelangelo, Vignola, Giacomo della Porta, Carlo Maderno, Gianlorenzo ve Bernini bulunuyor.

Bazilikanın en önemli eserleri kuşkusuz Michelangelo’nun ünlü La Pietà’sı. Çarmıha gerilen İsa’nın cansız bedeninin Meryem’in kollarında yattığı bu mermer heykel, hemen bazilikanın girişinde sağdaki ilk şapelde yer alıyor.

Aziz Petrus Bazilikası’nın şaheserlerinden biri olan La Pieta haricinde 132 m yüksekliğindeki kubbenin hemen altında ise Bernini’nin 1623-1633 yılları arasında yaptığı ünlü “Baldacchino”su bulunuyor. Aziz Petrus’un mezarının tam üstüne inşa edildiği söylenen, 4 kolon ve bir tavandan oluşan baldacchino’nun her bir kolonu 20 m yüksekliğinde.

Bir diğer hayranlık uyandıran oda da Stanze di Raffaello olarak bilinen Rafael Odaları. Sala di Costantino, Stanza di Eliodoro, Stanza della Segnatura ve Stanza dell’incendio del Borgo isimleriyle bilinen bu dört oda, Papa II. Julius’un görevlendirdiği Rafael ve arkadaşları tarafından 1500’lü yılların başlarında tamamlanmış. En ünlüsü ise Atina Okulu ve Kutsal Ayin Üzerine Tartışma fresklerinin yer aldığı Stanza della Segnatura. Roma gezilecek yerlerarasında yer alan bazilikayı mutlaka görün.