Avokado Yağı Nedir?

Ekşi ve tatlı karışımı bir aromaya sahip olan avokado, sıcak iklim bölgelerinde yetiştirilen tropikal meyvelerden biridir. Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmeyen avokado, başta Antalya olmak üzere Akdeniz Bölgesi’nin bazı kısımlarında yetiştirilmektedir. Çok yaygın olmamakla birlikte birçok market ve manavda avokadoya rastlayabilirsiniz. Oldukça faydalı ve besleyici bir meyve olan avokado, kendisi kadar yağıyla da ünlüdür. Zeytinyağına benzerliğiyle bilinen avokado yağı, soğuk pres yöntemi ile yüksek kalitede elde edilen bir yağdır. İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan avokado yağı, günümüzde dünya çapındaki araştırmalara konu olmaktadır.

 

Yüksek miktarda E vitamini içeren avokado yağı, cilt ve saç sağlığı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bunun yanı sıra yenilebilir bir yağ olan avokado yağı, oldukça az miktarda doymuş yağ asidi içermektedir. Düşük asit ve oksidasyon oranına sahip olan avokado yağı, karbonhidrat içermemektedir. Zeytinyağı ile benzerliğiyle bilinen avokado yağı, Akdeniz diyetinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücut sağlığına içten ve dıştan katkı sağlayan avokado yağı, pek çok kozmetik ürününün içeriğinde yer almaktadır. Saç ve cilt bakımında sıkça kullanılan yağlardan biri olan avokado yağı, birçok cilt sorununa karşı koruma ve direnç sağlarken; saç sağlığına da katkıda bulunur.

 

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan avokado yağının bazı faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Yemeklere ve salatalara eklenebilen bir meyve olan avokado, diğer meyvelerde olduğu gibi karbonhidrat değil yağ içermektedir. Yağ oranı oldukça yüksek bir meyve olan avokado, doymamış yağ asidi içerdiğinden dolayı hazmı kolaylaştırır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan avokado yağı; A, B1, B2, B5, D ve E  gibi vitaminleri içermektedir. Birbirinden önemli vitaminlerin yanı sıra potasyum, protein ve doymamış yağ gibi mineralleri içeren avokado yağı, kalp sağlığından cilt sağlığına kadar pek çok alanda fayda sağlamaktadır. Taşıyıcı yağlar arasında yer alan avokado yağı, doğrudan cilde sürülebileceği gibi hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Buna bağlı olarak badem yağı veya zeytinyağı ile incelterek kullanabilirsiniz. Cilt ve saç bakımında önemli bir yere sahip olan avokado yağı, günümüzde pek çok kozmetik ürününün içeriğinde yer almaktadır.


Yenilebilir yağlar arasında yer alan avokado yağı, aynı zamanda masaj ve aromaterapi uygulamalarında da kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak avokado yağını kullanım amacınıza uygun olarak satın almalısınız. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Avokado yağını cilt bakımında kullanabileceğiniz gibi yemeklere ve salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak bunun için yemeklik avokado yağını kullanmalısınız. Bazı faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış olan avokado yağı, dünyada pek çok lokantası tarafından yemek yapımında kullanılmaktadır.

 

Tekli doymamış yağ asiti içeren  avokado yağı, kalp dostu olarak nitelendirilmektedir. Orta boy bir avokadonun 1/5’i 5 gr tekli doymamış yağ asidi içermektedir. Bilindiği üzere yağ asitleri kalp dostu olarak bilinmektedir. Avokado yağının faydalarından bir diğeri ise kolesterol üzerindeki etkileridir. Kandaki kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olan avokado yağı, bu özelliğinden dolayı kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaç olarak nitelendirilmektedir. Vitamin bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan avokado yağı, vücudun vitamin ihtiyacını karşılar. Avokado yağı, alfa karoten ve beta karoten bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Buna bağlı olarak kansere karşı etkili bir koruma sağladığı ifade edilmektedir. Özellikle prostat kanseri karşısında etkili bir koruma sağlar.

 

Avokado Yağının Cilde Faydaları

Cilt üzerinde oldukça önemli etkilere sahip olan avokado yağı, pek çok kozmetik ürününün içeriğinde yer almaktadır. Cilde karşı koruyucu bir etkisi bulunan avokado yağı, cilde canlılık kazandırır ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Yüksek oranda E vitamini içeren avokado yağı, yaşlanma karşı olarak nitelendirilmektedir. Düzenli avokado yağı kullanımı ile kırışıklık oluşumunu önleyebilirsiniz. Antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliğe sahip olan avokado yağı, cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı olur. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde akne ve iltihap oluşumunu önler. Cildi besleyen ve yenileyen avokado yağı, yaşlılık lekeleri, ince çizgiler ve kırışıkların en aza inmesine yardımcı olur.

 

Nemlendirici özelliğine sahip olan avokado yağı, birçok nemlendirici ürününün içeriğinde bulunmaktadır. Avokado yağı cildi nemlendirir, besler ve cildin kolejen üretimini destekleyerek cildin esneklik kazanmasını sağlar. Avokado yağını doğal nemlendirici şeklinde günlük olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede cildinizin nemlenmesini, yumuşaklık kazanmasını ve beslenmesini sağlayabilirsiniz. Nemlendirici olarak kullanacağınız avokado yağını zeytinyağı ile birlikte karıştırmanız önerilmektedir. Aynı zamanda bu karışıma bir damla lavanta veya yasemin yağı ekleyerek hoş bir koku kazanmasını sağlayabilirsiniz. Cildi onaran ve besleyen avokado yağı, çeşitli cilt hastalıkları karşısında etkili çözümler sunar. Sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan egzemanın etkilerinden avokado yağı ile kurtulabilirsiniz. Kaşıntı ve kuruluğa neden olan egzama sorunu karşısında avokado yağı kullanarak bu belirtileri azaltabilirsiniz.

 

Avokado Yağının Saçlara Faydaları

Cilt sağlığına önemli katkılarda bulunan avokado yağı, aynı zamanda saç bakımında da kullanılmaktadır. Saç neminin korunmasını sağlayan avokado yağını saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu sayede avokado yağında bulunan lesitin maddesinin saç köklerinde koruyucu bir tabaka oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Lesitin maddesinin yanı sıra sterolin maddesi içeren avokado yağı, saç ve saç derisini nemlendirdiği gibi saçların yumuşamasını sağlar. Saç tarafından çabuk emilen avokado yağı, özellikle kuru saçlar için önerilmektedir. Kurumuş saçların yeniden nem kazanmasını ve yumuşamasını sağlar. içeriğindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra sahip olduğu antioksidanlar sayesinde saçların doğal parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Avokado yağı ile saçlarınızın beslenmesini, güçlenmesini, yumuşamasını ve nem kazanmasını sağlayabilirsiniz. Avokado yağı, saçların ısı ve kimyasallar karşısında güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede saçların kırılmasını önler ve var olan kırıkların onarılmasını sağlar. Saç uçlarındaki kırık oluşumunu önlediği gibi kuruluk ve yıpranmaya bağlı olarak saçların dökülmesini de engeller.