Aşk Nedir?

Aşk, bir başkasına duyulan en değerli sevgidir diyerek kadar basite indirgemek doğru olmayacaktır. Aşk, bir sanattır, var oluş ile yok oluş arasındaki ince bir çizgidir. Bu nedenlerden dolayı olgunluk ve bir duruş gerektirir.

Aşk, bünyesinde mutlaka bir arzu barındırır. Birini arzuladığın için ona aşık olmazsın, ona aşık olduğun için onu arzulama gereği duyarsın. İnsanlar aşkı ve sevgiyi karıştırır. Sizce aşk nedir? yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

Aşk ve Sevgi Birbirinden Farklı Şeyler

Aşk sevmediğin insana karşı da olabilir. Yani sevdiğin bir insana değil de sevmediğin bir insana da aşık olabilirsin. Aşk bittiğinde ilişkiler de biter diye bir şey yoktur. Eğer zamanla sevgi büyütmüşseniz o zaman aşkınız çok iyi bir şekilde devam eder. Aşk ve sevgi birbirinden farklıdır. İnsan bir anda aşık olur ancak sevgiyi zamanla besler. Birini sevmeniz için illa ki aşık olmanıza gerek yoktur. Aşık olmadan da sevebilirsiniz.

Aşk insanda özgürce sevebilme duygusunu uyandırır. Egolardan sıyrılıp karşındakini olduğu gibi kabul etme ve sevebilme sanatıdır. Bu durum bağlılığa dönüşürse ilişki farklı bir boyuta geçer.

 

 

Aşkın Hayatımızdaki Önemi

Aşk biyolojik bir ihtiyaç değildir, aşk ruhsal bir ihtiyaçtır. Kişideki bu ruhsal ihtiyaç karşılık beklemeden ve koşulsuz olmalıdır. Yoksa bu aştan çok çıkar ilişkisine ve ego tatminine dönüşmektedir. Egonun olduğu yerde gerçek aşk barınamaz. Aşk ancak egonun ortadan kalkmasıyla birlikte vücut bulabilmektedir.

Aşkın tutku ile karıştırılmaması lazım. Genellikle tutku aşk ile karıştırılmaktadır. Oysa tutku farklı bir duygudur. Aşık olduğunuz zaman tutku da hissedersiniz fakat sadece tutku beslemek aşık olduğunuz anlamına gelmez.

Aşk, insan hayatının en önemli deneyimidir. Eğer bir insan aşkı gerçek anlamda deneyimleme şansına sahip olmamışsa, bu insanın hayatı bildiği söylenemez.

 

 

Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Aşkı bilmek için ilk başta kişinin kendini tanıması ve kendini sevmesi gerekir. Kendi sınırlarını bilmeyen, kendini tanımayan insanların gerçek aşka ulaşması imkansızdır.

Aşk hiç düşünmediğiniz zaman kapınızı çalabilir ve sizden izin istemez; kalbinizin bir köşesine oturur. Belki gençliğinizde yaşamadığınız aşkınızı 50 yaşından sonra bulacaksınız. Aşkın ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Karşınızdaki kişiye beslediğiniz duyguların aşk olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu bulunmaktadır. Bunlar:

 

 

Eski sevgilinize karşı hisleriniz yok olduysa ya da eski sevdiklerinizden birini gördüğünüz zaman hiçbir şey hissetmiyorsanız

İşinizi sağlama almak için yedekte birini tutmaktan vazgeçtiyseniz

Onunla ilgili bir haber duyduğunuzda ya da başka kızalar ile sosyal ağlarda yorumlaşmasını kıskanıyorsanız

İşe - okula gitmediğiniz zamanları onunla geçirmek istiyorsanız

Çok önemli anlarınızda bile işinizi gücünüzü bırakıp onu hayal ediyosanız

Birlikte yemek yemek, vakit geçirmek çok hoşunuza gidiyorsa

Her çalan telefonda o arıyor diye heyecanlanıyorsanız

Onunla buluşacaksınız diye saatler, hatta günler öncesinde kıyafet seçmeye, kişisel bakımınızı yapmaya başlıyorsanız

Hayatınızdaki her şeyi onunla paylaşmak istiyorsanız

Geleceğinize dair hayaller kuruyor, hatta evlilik planları da yapıyorsanız aşık olmuşunuz demektir.

 

​​Hepimiz bu dünyaya sevmek ve sevilmek için geldik. O halde karşımızdaki insanları gerçekten sevmeye başlamadan evvel önce kendimizi tanıyalım, kendimizi sevelim ve duygularımızdan emin olalım. Daha sonra karşıdaki zaten bizim sevgimizdeki gücü hissedecektir.

 

 

Gerçek Aşkı Bulduğunuzun İşaretleri

Aşk şiddetli bir duygudur. Tıpkı nefret gibi. İnsan aşık olduğu birine karşı uç duygular besler. Bir anda o ne isterse onu yapar ve her şeyi ona feda eder.

Bu şiddetli ve tutkulu olan duyguyu yaşarken, gerçek bir şey yaşayıp yaşamadığınızı merak ediyorsanız bu konuda size ipuçları verecek birkaç tavsiyeye bir göz atmalısınız.

 

Onsuz hayat imkansız hale gelir.

Kendin gibi hissedersin.

Ten uyumu inanılmazdır.

Huzur ancak onunla mümkündür.

Birlikte eğlenirsiniz.

Sadece onunla konuşmak istersin.

Gururunuzu bir kenara bırakırsınız.

 

​Ayrıca gerçek aşkta hayal kırıklıkları olamaz çünkü gerçek bir aşkın içinde karışıklı beklenti yoktur. Beklentinin olmadığı yerde hayal kırıklığı da oluşamaz fakat pek çoğunuz aşk yaşadığını sanırken hep bir beklenti içinde olursunuz. İşte düşülen yanlış durum budur. Beklenti aşkı kirletir.