Aşk, bünyesinde mutlaka bir arzu barındırır. Birini arzuladığın için ona aşık olmazsın, ona aşık olduğun için onu arzulama gereği duyarsın. İnsanlar aşkı ve sevgiyi karıştırır. Mesela çoğu insan kendilerini doğa aşığı olarak tanımlar. Oysaki onlar doğaya aşık değil doğayı seviyordur çünkü aşk arzu barındırır ve sevişmek hayalini kurdurur. Doğayla sevişilmediği için ona aşık değilsiniz, sevgi besliyorsunuz.

 

Kime Aşık Olunur?

Aşk sevmvdiğin insana karşı da olabilir. Yani sevdiğin bir insana değil de sevmediğin bir insana da aşık olabilirsin. Aşk bittiğinde ilişkiler de biter diye bir şey yoktur. Eğer zamanla sevgi büyütmüşseniz o zaman aşkınız çok iyi bir şekilde devam eder. Aşk ve sevgi birbirinden farklıdır. İnsan bir anda aşık olur ancak sevgiyi zamanla besler. Birini sevmeniz için illa ki aşık olmanıza gerek yoktur. Aşık olmadan da sevebilirsiniz.

Aşkın duygusu

Aşk şiddetli bir duygudur. Tıpkı nefret gibi. İnsan aşık olduğu birine karşı uç duygular besler. Bir anda o ne isterse onu yapar ve her şeyi ona feda eder. Ancak aşık olduğu kişi onu kızdırdığı zaman elinde gelse bir kaşık suda boğmak ister.

 

Aslında Platonik Aşk...

Platonik aşkı çoğu zaman yanlış tanımlıyoruz. Platonik aşk, gerçekte olmayan, hayalimizde yarattığımız birine karşı duyduğumuz aşktır. Yoksa tanıdığımız ve söylemediğimiz kişilere beslediğimiz bir durum değildir. Buna biz utangaç aşık diyoruz.

 

Aşktan Umudunuzu Kesmeyin

Aşk hiç düşünmediğiniz zaman kapınızı çalabilir ve sizden izin istemez; kalbinizin bir köşesine oturur. Belki gençliğinizde yaşamadığınız aşkınızı 50 yaşından sonra bulacaksınız. Aşkın ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Aşka dair umudunuzu kesmeyin, yeter ki inanın ve aşk için çabalayın.

 

Ayrılıklar Aşkı Öldürür

Kısa ayrılıklar aşkı güçlendirir ancak uzun ayrılıklar aşkı öldürür. Ne demişler;” gözden uzak olan gönülden de ırak olur.” Evet, aşkınıza mesafe koyduğunuz zaman o aşk eski heyecanını kaybediyor. Zaten aşık biri uzun süreli bir ayrılığı göze almaz.

        

Aşkta Mantık Aranmaz

Aşk kalp işidir. Aşkta mantıklar yok olur, adeta beyinin işlevi durma noktasına gelir. Bunun için kişilerin mantıkları devre dışı kalır, adeta kör olurlar. Aşık olduğu kişi onun için dünyanın merkezi ve ondan başka kimseyi gözü görmez. İşte aşk böyle bir şeydir.