Birçok anne ve baba adayı bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlansa da bu bilgiye ulaşmak ancak anne karnındaki bebeğin belirli bir gelişim sürecini tamamlamasından sonra mümkün olabilir.

 

Anne karnındaki bebeğin cinsiyeti, ancak fetüsün üreme organlarının belirgin ölçüde gelişmesinden sonra anlaşılabilmektedir. Rahimdeki gelişimini çok hızlı bir şekilde sürdüren bebeğin çeşitli organları ve uzuvları bazı belirli haftalarda ortaya çıkıp gelişmeye başlarlar. Vücudunun önemli bir kısmını oluşturan üreme sistemi ve rahim, yumurtalık, vajina, testis, penis gibi organlar da belirli haftalarda gelişmeye başlarlar, bu nedenle bu organlar gözle görülür biçimde gelişmeden bebeğin cinsiyetini anlayabilmek genellikle mümkün olmaz. Bazı özel durumlarda anne karnından alınan amniyon sıvısı genetik incelemelere tabi tutularak bebeğin cinsiyetinin ne olduğu kesin olarak öğrenilebilir ancak cinsiyete bağlı olası hastalıkları tespit etmeyi gerektiren özel bir durum olmadığı müddetçe bu incelemelere gerek duyulmaz.

Bebeğin cinsiyetini anlamak için anne adaylarının evde kendi kendilerine yapabilecekleri idrar testleri de piyasada mevcuttur. Olası yan etkileri nedeniyle birçok ülkede yasaklanmış olan bu testler aynı zamanda etik tartışmalar nedeniyle de önerilmemektedir. Yüzde 80 oranında doğru sonuç verebilen bu testlerin sonucunda istemediği cinsiyete sahip bebeğinin doğmasını istemeyen anne babaların olabileceği gerekçesiyle de erken dönemde cinsiyet öğrenmenin faydadab çok zararlı olabileceği görüşü yaygındır.

 

Bebeğin cinsiyetini ne belirler?

Aslında bir insanın cinsiyetini belirleyen temel faktör, annenin yumurtasının babanın spermiyle birleşmesinden sonra oluşan embriyonun genetik kodudur. Kadının yumurta hücresi iki adet X kromozumdan oluşurken erkeğin sperm hücresi X ve Y kromozomlarını barındırır. Kadında bulunan XX kromozomu, erkeğin spermiyle gelen XY kromozomlarından yalnızca biriyle eşleşir. Eğer bu eşleşme X kromozomu ile olursa bebek kız (XX) olur, eğer yumurta Y kromozomu ile eşleşirse bebek erkek (XY) olur.

 

Bebeğin cinsel organları ne zaman oluşur?

Hamileliğin 8. haftasında bebeğin beyin dokusunda hormonlardan sorumlu olacak olan hipofiz bezi de gelişmeye başladığından, cinsiyetini belirleyecek olan hormonlar için hazırlıklar başlamıştır. Vajina ya da penis, 12. hafta itibariyle oluşmaya başlar ancak o zaman da bebeğiniz hala çok küçük olduğu için oluşmaya başlayan cinsel organlar ultrason muayenelerinde doğru bir şekilde görülemeyebilir. Bazı durumlarda 12. haftada yapılan vajinal ultrason sonucunda bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün olabilir ancak yine de çoğu doktor, doğru bir tespit yapabilmek için hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında yapılacak bir muayeneyi beklemeyi tercih edebilir.

Hamileliğin 20. haftasında iç organlarının gelişimiyle beraber uzuv gelişimini de önemli ölçüde tamamlamış olan bebeğin cinsel organı da rahatlıkla görülebilecek kadar büyümüştür. Buna rağmen bazı bebeklerin muayene esnasındaki pozisyonu nedeniyle cinsiyetini tespit etmek mümkün olmaz ve bazı anne adayları cinsiyeti öğrenebilmek için daha uzun süre beklemek zorunda kalabilirler.