Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un ilham veren hikayesi

Bu yazımızda dünyanın en büyük e-ticaret sitesinden biri olan Amazon.com’un kurucusu, Amerikalı girişimci, “Washington Post” un sahibi ve aynı zamanda uzay seyahatini uygun fiyatlı hale getirmeyi amaçlayan Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos hikayesini anlatacağız. Bezos, her ne işi yaparsa yapsın her zaman müşterinin önceliğini olabildiğince kolay ve erişilebilir hale getirmeyi hedefledi. Bu anlayışla hayatına ve işine yön veren başarılı iş adamı ne yaparsa yapsın insana dokunabildi. Çalışanları tarafından ikili bir kişiliğe sahip olduğu söylenen Bezos şefkatli bir kişiden saniyeler içinde kaba bir yöneticiye dönüştürebilir. Olağanüstü hırslı bir kişi olan Jeff Bezos bugüne kadar modern teknolojinin olanaklarını hayal edilebilirin ötesine geçirmeye çalıştı, hala da çalışıyor…

Bir dahinin doğuş hikayesi

Girişimci ve e-ticaret öncüsü Jeff Bezos 12 Ocak 1964’te New Mexico, Albuquerque’de doğdu. Bezos’un bilgisayarlara olan hayranlığı erken yaşta başladı Jeff Bezos çeşitli bilimsel çıkarlarıyla iyi uyuşan, erken yaştaki olağanüstü mekanik yetenek gösterdi. Gençken, genç kardeşlerini odasından uzak tutmak için elektrik bir alarm geliştirdi. Jeff’in ailesi sonunda tüm eşyalarını garaja götürmesini istedi ve bilimsel projeleri için burayı laboratuvara dönüştürdü.Bezos, Princeton Üniversitesi’nde fizik okumak istedi ancak bilgisayarlara olan sevgisine geri dönmeye karar verdi. Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri ve elektrik mühendisliği alanında Bachelor of Science derecesi ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra Wall Street’e gitti ve birkaç finans firmasında çalıştı.

Bezos, burada yatırım şirketi DE Shaw ile birlikte finans dünyasına adım attı. 1990’da şirketin tarihindeki en genç kıdemli başkan yardımcısı oldu. Bu şirkette Princeton mezunu eşi MacKenzie ile tanıştı ve 1993’te evlendi.

DE Shaw’da, Jeff Bezos’un hayatını ve internet tarihinin seyrini değiştirecek bir rakamla karşılaştı. DE Shaw için yeni girişimler arayışında internette sörf yaparken Bezos, World Wide Web’in ayda yüzde 2,300 büyüdüğüne dair bir istatistik buldu. Bezos, online ürünler satma potansiyelini hemen gördü. Shaw, Bezos’u Central Park’taki uzun bir yürüyüşle firması içinde kalmaya ikna etmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı ancak Jeff hiç denemektense başarısız olmayı seçti.

Bir garaj şirketi: Amazon.com

Bezos 1994 yılında DE Shaw’dan ayrılarak bir online kitap sitesini açıp internet dünyasına girmek için Seattle’a taşındı. CD’ler, yazılımlar ve donanım da dahil olmak üzere İnternet üzerinden satabileceği muhtemel ürünlerin bir listesini hazırladı. Bir İnternet mağazasının diğer mağazalara göre o dönem bir başka avantajı da ABD Yüksek Mahkemesi’nin, fiziksel varlığı olmayan posta siparişlerin vergi ödemek zorunda kalmadığına karar vermesiydi. Başka bir deyişle Bezos, internet üzerinden sattığı ürünler için sıfır vergi ödedi.

Jeff Bezos, ailesinin ve arkadaşlarından Seattle’daki evinin garajında işini kuracak kadar 1 milyon dolar toplamayı başardı. 16 Temmuz 1995’te meşhur Güney Amerika Nehri’nin adını taşıyan Amazon.com’u açtı. Bezos, 1998’de CD ve kitap satışıyla, daha sonra kıyafetler, elektronik eşyalar, oyuncaklar ve daha pek çok perakende ortaklığıyla Amazon’u çeşitlendirmeye devam etti. 90’lı yılların başlarında birçok dot.com çökerken Amazon, 1995 yılında 510.000 dolardan 2011’de 17 milyar doları aşan yıllık satışlarla gelişti.

2006’da Amazon.com talep üzerine video hizmetini başlattı; başlangıçta TiVo’da Unbox Kutu olarak bilinen, sonunda Amazon Video Direct olarak yeniden markalaştırıldı. 2007 yılında şirket, kullanıcıların kitap seçimlerinde kitap satın almasını, indirmesini, okumasını ve saklamasını sağlayan Kindle’u piyasaya sundu. Ve Amazon günümüzde dünyanın öncü e-ticaret sitelerinden birine dönüştü…

Uzay Tutkusu: Blue Origin

Bezos, Seattle merkezli bir havacılık şirketi Blue Origin’e yatırım yaptı. İnternetin önde gelen isimlerinden biri haline gelmesi Bezos’un hedeflerinin yalnızca bir kısmıydı. Uzun vadeli planların arasından hep uzay vardı. Bezos, 2004 yılında “uzaydaki kalıcı bir insan varlığı” nın nihai hedefi olan uzay uçuşu için yeni bir teknoloji geliştirmeyi amaçlayan Blue Origin adlı bir uzay şirketi kurdu. Şirket, Seattle’ın hemen dışında 26 dönüm araştırma kampüsüne ve Batı Teksas’ta özel roket fırlatma tesisini kurdu.

Washington Post

Bezos, 5 Ağustos 2013’te Washington Post ve ana şirket Washington Post Co.’ya bağlı diğer yayınları 250 milyon dolar karşılığında satın aldı.

Aralık 2013’ün başında, Bezos, müşterilere dağıtım hizmetleri sunmak için, bir dizi insan görevleri gerçekleştirebilen dronları uzaktan kumandalı makineleri kullanarak “Amazon Prime Air” olarak adlandırılan yeni deneysel bir girişim başlattı. Bu dronlar eşya taşıyabiliyorlar ve şirketin dağıtım merkezinden 10 mil uzaklıkta seyahat edebiliyorlar.

Bu yeni işletmeler, akıllı telefonlar, televizyon dizileri, bulut depolaması, hava aracıları ve sosyal paylaşım ağları ile birlikte Amazon’u sadece iş dünyasındaki en büyük e-ticaret sitesi değil, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri yaptı. Tüm bunların yanında Temmuz 2017’de Bezos, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i geçerek dünyanın en zengin insanı oldu. Jeff Bezos’un ilham verici hikayesi, hırslılığı, ileri görürlüğünü, yaratıcı ve elbette rahatsız edici kişisel özellikleriyle başarılı olmayı bizlere bir kez daha gösterdi.