Adobe Systems (adobe, İngilizcede kerpiç anlamına geliyor) merkezi ABD’de Kaliforniya eyaletinde bulunan, Dünya’nın 10 büyük grafik ve medya yazılımlarını üreten şirkettir. Bu markanın kurucusu olan John Warnock, markayı evinin arka bölgesinde bulunan “Adobe” isimli bir koy’dan esinlenerek koymuştur.

Adobe Aralık 1982 yılında, John Warnock ve Charles Geschke tarafından 2.5 milyon sermaye ile kuruldu. İlk projeleri Xerox PARC  için PostScript sayfa tanımlama diliydi. İlk Adobe Ofisi Marine Way in Mountain Wiev,CA adresinde yer alıyordu. Adobe’nin şirket logosu aynı zamanda bir grafik tasarımcısı John Warnock’ın eşi,Marva Warnock tarafından dizayn edilmiştir.


Adobe’un PostScript’i takip eden ilk ürünleri isim hakkına sahip olduğu Type 1 fontlarıyla başlayan dijital fontlardı. Apple daha sonra Microsoft’a lisansını verdiği rekabetçi bir mormat olan TrueType fontlarını geliştirdi. TrueType’ın belli başlı avantajları vardı: tam ölçeklenebilirliğin yanı sıra font’un ana çizgilerince yaratılan piksel düzeni üzerinde tam kontrol sağlıyordu. Birkaç ay sonra Adobe Type 1 spesifikasyonunu yayınladı ve hemen ardından tam TrueType (tam pixel-derecesi kontrolü olmasa da) gibi Type 1 fontların ekranda WYSIWYG orantılanmasına izin veren font yönetimi yazılımı “Adobe Type Manager”’ı çıkardı. Ancak bu atakların hepsi işletmeler ve ortalama bir windows kullanıcısı için çabucak bir standard haline gelen TrueType’ın yükselişini engeleyemeyecek kadar çok geç kalmıştı, Type 1 grafik ve baskı piyasasında standart olarak kaldı. 1996’da şirket Microsoft’la birleşik olarak OpenType formatını anons etti, ve 2003’te Adobe Type 1 fontlarının kütüphanesini OpenType’a çevirmeyi tamamladı.1980’lerin ortasında PostScript’i piyasaya sürdükten sonra Adobe tüketici yazılım pazarına Apple Macintosh için vektör-bazlı çizim programı olan Adobe Illustrator’la girdi. Illustrator, kuruluşun içinde geliştirdikleri font-geliştirme yazılımının mantıklı bir şekilde dışa açılarak ticarileşmesiydi. Ayrıca, PostScript-seçilir kılınmış laser yazıcıların popüleritesinin artmasına yardımcı oldu. MacDraw’un tersine (o zamanlardaki standart Macintosh vektör çizim programı), Illustrator tüm şekilleri daha esnek Bézier eğrileriyle tanımlmakta ve diğer programlarda görülmeyen hassasiyeti sağlıyordu. Ancak Illustrator’da Font verme, Macintosh’un QuickDraw kütüphanelerine bırakılmış ve PostScript-gibi bir yaklaşımın yerini alması Adobe’nin kendi Adobe Type Manager ‘ını piyasaya sunmasına kadar gerçekleşmedi.


1989’da, Adobe amiral gemisi olacak ürününü tanıttı, Macintosh için Adobe Photoshop. Although Photoshop 1.0’ın rakipleri olmasına rağmen, gayet istikrarlı ve iyi tasarlanmıştı ve Adobe’nin onu iyi pazarlayacak kaynakları vardı. Bu bileşim Photoshop’un kısa sürede piyasayı domine etmesini sağladı. Adobe, Aralık 2005’te, Coldfusion , Dreamweaver , Flaş ve Flex ürünlerini portföyüne kattı.

2010 itibariyle, Adobe Systems’in  9117 çalışanı vardır.

Şirketin Yönetim Kurulu:

Charles Geschke – Eş-Başkanı

John Warnock-  Eş-Başkanı

Shantanu Narayen-  Başkan ve CEO

Karen Cottle-  Kıdemli Başkan Yardımcısı, Hukuk Müşaviri ve Genel Sekreter

Mark Garret – Başkan Yardımcısı ve CFO

Donna Morris – Kıdemli Başkan Yardımcısı, İnsan Kaynakları

Kevin Lynch-  Kıdemli Başkan Yardımcısı: Deneyim ve Teknoloji Grubu, Baş Teknoloji Sorumlusu

Adobe Ürünleri

Desktop yazılımı: 

Adobe Photoshop , Adobe InDesign , Adobe Illustrator , Adobe Fireworks , Adobe Soundbooth , Adobe Acrobat ve Adobe Audition

Server yazılımı :

Adobe ColdFusion , Adobe Content Server ve Adobe LiveCycle Enterprise Suite

Biçimleri: 

Taşınabilir Belge Biçimi (PDF), PDF selefi PostScript , ActionScript , Shockwave Flash ( SWF ) ve Flash Video (FLV)

Web barındırılan hizmetler :

Adobe Kuler , Photoshop Express ve Acrobat.com

Web tasarım programları :

Adobe Dreamweaver , Adobe Contribute , Adobe Flash Builder , Adobe Flash Catalyst ve Adobe Flash

Video düzenleme ve görsel efektler :

Adobe Premiere Pro ve Adobe After Effects

eLearning yazılım :

Adobe Captivate

Kurumsal yazılım :

Adobe Extension Manager ve Adobe Bridge