Adidas Spor ayakkabısı,1920’de Adolf Dassler (1900-1978) tarafından yaratıldı.


Üç Bantlı bu marka Bavyera’da Herzogenaurach’ta yaratıldı. İsmi yaratıcısının adının kısaltılmasının

i

lk üç harfiyle, (Adolf-Adi) Soyadının (Dassler-Das) ilk üç harfinin birleşmesinden oluşuyor. Kunduracı Adolf Dassler, kardeşi Rudolph’la beraber 1920’de ilk jimlastik ayakkabılarını, beş yıl sonra da ilk çivili yarış ayakkabılarını üretiyor. İlk olarak 1928 yılında, Amsterdam Olimpiyatları’nda, atletler Adolf Dassler’in Ayakkabılarını kullanıyorlar. Ertesi yıl futbol

kramponları üretiliyor. 1931 de ilk tenis ayakkabısı.Bu sihirli çivili ayakkabılarıyla dünyaya Ari ırkın üstünlüğü ispatlanıyor: 1936 Berlin Olimpiyatları’nda Amerikalı Siyahi Atlet Jesse Owens, ayağında Dassler’lerle dört altın madalya alıyor. Böyleceaktif sponsorluk doğuyor.

İkinci Dünya savaşı sonrası, iki kardeş ayrılıyorlar. Adolf “Adidas” markasını tescil ettiriyor, Rudolf da Puma markasını yaratıyor.Ayakkabının kenarlarını sağlamlaştırmak için koyulan üç bant ilk olarak 1949 yılında kullanılıyor. ve markanın belirleyici işareti oluyor. Aynı yıl kauçuk tabanlı ilk futbol kramponu yapılıyor. Adidas Markası, kurucunun oğlu Horst Dassler’le büyüyor.


Melbourne’da 1956’da ilk kez TV’de naklen yayınlanan olimpiyat oyunlarında Adidas markası kürsüye yaklaşık yetmiş kez çıkıyor. Altmışlı yıllarda çeşitler artıyor. 1964’te top üretimi başlıyor, eşofman ve spor giysi üretiimi ise 1968’de. Markanın ikinci logosu olan yonca yaprağı, spor giysi ve spor çantası üretimi için yaratılıyor. Bu yonca yaprağı adeta şans getiriyor. Bu logoyla ürettikleri tenis ayakkabısı “Stan Smith” otuz milyon çift satıyor. Sonra İvan Lendl için yaptıkları baklavalı tenis giysileri de başarıyı yakalıyor. Horst Dassler imparatorluğunu Coq Sprotif, Pony, Arena ve Façonnable gibi markaları satın alarak genişletiyor.Ancak spor markaları arasında uzun zaman liderliğini sürdüren Adidas, Hosrt Dassler’in 1987’de ölümü üzerine gerilemeye başlıyor. 

O sırada çocukları Adi Junior ve Suzanne yönetime geçmek için çok genç olduklarından yönetimi Dassler’in dört kız kardeşi üstleniyor. Bu sırada Nike, Reebok ve Fila yorgun Adidas’ı geride bırakıyorlar. 1980 yılında Bernard Tapie hisselerin yüzde seksenini alıyor. ve Coq Sportif, Arena, Pony, ve Façonnable markalarını satıyor. Adidas 1993 yılında Credit Lyonais ile AGF önderliğindeki bir finans grubuna satılıyor. Onlar da Saatchi&Saatchi yöneticisi Robert Louis Dreyfus ile dört ortağına bütün hisseleri satıyorlar.Adidas nihayet o yıl nihayet Kar etmenin yolunu tekrar yakalıyor. 1994’te yeni ayakkabısı Predator’u piyasaya çıkarıyor. Şirket 1995 yılında Frankfurt Borsasında Halka arz ediliyor. Artık yeniden ünlü marka olma yolunda. Adidas 1996 Olimpiyatlarında 70’i Altın olmak üzere 220 madalya topluyor. ve 1998 Dünya Kupası’nın  ve Olympique Marseille futbol takımının resmi sponsoru oluyor. 1997 yılında kış sporarı markası olan Salomon’u alıyor. Ve böylece Adidas Salomon AG dünya ikinciliğine yükseliyor. didas 2000 yılında yeni bir yönetim’e geçer. Personel değişikliklerinin ardından, yeni yönetim iddialı bir Büyüme ve Verimlilik Programı başlatır. Böyle yüzücü Ian Thorpe, üç altın madalya alan Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2000 ™ ve Olimpik Yaz Oyunları gibi büyük spor etkinlikleri, şirketin başarısına katkıda bulunur. 2005 yılı Ekim ayında,Salomon Grubu (Salomon, Mavic, Bonfire, Klişe ve Arc’Teryx dahil olmak üzere)Amer Sports satılır. Yeni Adidas Grubu , spor ayakkabı ve giyim pazarına Golf katogorisini de ekler. Ayrıca . Şirketin resmi ismi, Mayıs / Haziran 2006 “Adidas AG” olarak değişir. 31 Ocak 2006’da Adidas, Rebook  markasını da satın alarak güçünü arttırır.


Ve Rakamlar başarının boyutunu gösteriyor. 1993 te 22 milyon çift ayakkabı ve 22 milyon parça tekstil ürünü satan Adidas, 1998 de 85 milyon çift ayakkabı ve 150 miyon çift tekstil ürünü satılıyor. Adidas ürünleri arasına kozmetik ürünlerini ekleyerek daha da büyüyor.2010 yılının net karını 11,990 milyon euro açıklamıştır.