Toplantılar, düğünler, nişanlar, yemekler kısacası bütün özel günlerde şık giyinmek ve bakışları üzerimizde hissetmek isteriz. Peki, abiye seçerken nelere dikkat etmeli ve hangi abiye elbise modellerine öncelik tanımalıyız? İşte sizlere abiye elbise modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken altın kurallar.

Abiye elbise modellerinde dikkat etmemiz gereken ilk kural giyeceğimiz elbisenin kumaş yapısı. Düğün ve nişan gibi ritüellerde saten ve polyester modeller tercih etmeli toplantı ve yemeklerde ise şifon ipek veya saten kumaşlar seçmeye özen göstermelisiniz. Renk seçiminde zorlanıyorsanız abiye modelleri için modası geçmeyen renkler mevcut. Siyah, neon, dore, platin gibi renkler modası geçmeyen renklerden. Ayrıca turkuaz ve mavinin de iddialı renkler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bir diğer ayrıntı yer ve zaman konusunda. Eğer açık havada bir gün geçirecekseniz koyu renkleri tercih etmeli ve şık aksesuarlar kullanmalısınız. Daha kapalı bir alandaysanız açık renkler tercih edebilir ve daha sade abiye modellerine yönelmelisiniz. Işıklı bir ortamda ise yine koyu renkler tercih etmeli ve abiyenize şıklık katacak takılara yönelmelisiniz.

Abiye elbise modelleri arasında tercih yaparken modacılar cesaretli olmanızı öneriyor. Üzerinizde durmayacağınızı düşündüğünüz bir abiye modeli size çok yakışabilir. Denemekten çekinmemelisiniz. Neredeyse her zaman moda olan straples kesim ve askılı modelleri tercih edebilir, abiye modellerinde daha cüretkar olmayı seviyorsanız geometrik kesimlere ya da tek omuzu açıkta olan modellere yönelebilirsiniz. Vücudunuzda beğendiğiniz yerleri ön plana çıkartmaktan çekinmeyin. Sadece abartıya kaçmamanız yeterli. Abiye elbise modellerinde sırt ve bacak dekoltelerinin en zarif görünen yerler olduğunu unutmayın.

Abiye elbise modellerinde en önemli konulardan biri de aksesuarlar ve detaylar. Payetler ve ışıltılı taşlar eskimeyen aksesuarlar olduğundan abiye modelinizde ön plana çıkması gereken en önemli ayrıntılardan. Nerdeyse her sezon moda olan dantel ve şeffaf geçişler de önemli detaylar. Ayrıca drape ve fırfırlar da son yıllarda revaçta olan önemli ayrıntılar.

Eğer bütün bu detaylarla uğraşmak istemiyorsanız abiye elbise modelleri arasından seçebileceğiniz neredeyse her türlü özel günde rahatlıkla giyebileceğiniz bir abiye modeli mevcut. Dökümlü olmayan küçük bir siyah elbise işinizi görecektir. Bu model için bayanların kurtarıcısı diyebiliriz. Ayrıca her dönem şıklığını koruyan göz alıcı bir abiye modeli olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Elbise dolabınızda mutlaka küçük siyah bir elbiseye yer açın.

Abiye elbise modelleri arasından tercih yaparken vücut yapınıza ve tarzınıza en uygun kıyafeti seçin. Bu sizi daha rahat hissettirecektir. Giyeceğiniz abiye modeli vücudunuzla bir bütün olmalı ve zevklerinizi en ince ayrıntılarına kadar yansıtmalıdır. Cesaretli davranmaktan çekinmeyin.

Abiye elbise modelleri arasından seçim yapmakta en çok zorlanan bayanlar ise büyük beden yapısına sahip olanlardır. Çoğunlukla giyecekleri abiye elbise modelinin kendilerine yakışmayacağını düşünürler. Ancak büyük bedenler içinde bir kaç önerim var.
İşte abiye modelleri arasından tercih yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar:

Eğer beliniz ince bir yapıya sahip değilse bakışları başka noktalara çekin. Omuzunuzda kullanacağınız vatkalar veya boynunuzda taşıyacağınız şık bir kolye dikkatleri başka noktalara çekecektir. Göğüs ve omuzları detaylı işlemeler barındıran abiye modelleri arasından tercih yapabilirsiniz. Bacak ve bel kısmı daha sade modeller de kurtarıcınız olacaktır. Drapeli, fırfırlı ve kıvrımlı abiye modellerinden uzak durmanızda yarar var.

Abiye elbise modellerinde göbek saklamanın en mantıklı yolu, bel hizasına inmeden genişleyen modelleri tercih etmektir. Ayrıca bedeninizi saran abiye modellerinden de uzak durmakta yarar olduğunu söyleyebilirim. Eğer bu tarz abiye modellerinden hoşlanmıyor ama göbeğinizi gizlemek istiyorsanız bir korse yardımıyla bunu rahatça yapabilirsiniz.

Büyük beden bayanlar için bir diğer tavsiyem abiye modellerinde koyu renkler tercih etmeleri. Koyu renklerin sizi kapatacağını düşünüyorsanız detaylarda ışıltılı ve pastel renklere özen gösterebilirsiniz.

Dekolteli ve dantel detaylar içeren bir abiye modeli giyiyorsanız biraz daha dikkatli olmalı dikkatleri kilolarınızdan uzak tutmalısınız. Vücudunuzda en güvendiğiniz noktayı ön plana çıkaracak bir kaç basit ayrıntıyla bunu kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca giydiğinizde içinde rahat hareket etmediğiniz bir abiye modeli tercih etmemeye çalışın. Giysinizle uyumunuz ne kadar güzel olursa görüntünüzde eşit derecede şık olacaktır.

Son olarak abiye elbise modellerini tercih ederken yapacağınız makyajı da düşünmelisiniz. En yaygın kanı giyilen kıyafetin rengiyle aynı renkte makyaj yapmaktır. Ancak bu kesinlikle yanlıştır. Çok farklı göz kalemlerini ve farları cesurca kullanıp kıyafetinizle en çok örtüşen rengi tercih etmelisiniz. Aynı renkleri sıkça kullanarak abiye modeliniz ne kadar çarpıcı olursa olsun kendinizi kapatırsınız. Şimdi makyaj konusunu biraz daha detaylı ele alalım.


Abiye Giyimi ve Bütünlük

Abiye kıyafetleri her ne kadar size kendinizi çok özel hissettiriyor olsa da şık ve iyi bir abiye kıyafeti seçmiş olmanız bu kıyafetin üzerinizde iyi duracağı anlamına gelmez. Kıyafetinizi giydiğiniz zaman kıyafetinizle beraber kullanacağınız aksesuar, renk seçimi, saç modeliniz veya makyajınız kıyafetinizle bir uyum içerisinde olmalı. Görünümünüzde eksik bir şeylerin olması en güzel abiye giysisinin bile üzerinizde kaybolmasına sebep olur. Bu sebeple her ne kadar kıyafet seçiminde bir tasarımcıya ihtiyaç duyuyorsanız, etkili bir görünüme sahip olmak için iyi bir renk seçimi, aksesuar kullanımı, saç tasarımı ve makyaj için de konusunda uzman tasarımcılara ihtiyacınız vardır. Ancak elbette ki her etkinlik için ayrı bir tasarımcı bulmanız pek muhtemel değildir. Bunun yerine birçok yerde bulabileceğiniz görsel materyallere ve kendi bilginize başvurabilirsiniz.


Abiye ve Makyaj

Makyaj bir gece kıyafetinin hem vazgeçilmezi, hem de en tamamlayıcı bölümdür. Bu bölümde abiyeniz ile kullanacağınız makyajınızın uyumu üzerine konuşacağız.

Makyaj konusunda yapılan en büyük yanlışlık elbise ile makyajın genel hatlarının ve göz renginin aynı renk seçilmesidir. Genelde insanlar “Göz rengim yeşil, o zaman kıyafetim ve makyajım da yeşil olsun ki uyumlu olur.” Der, fakat bu çok yanlış bir seçimdir. Böyle bir görünüme sahip bir kişi gözünüzde canlandırdığınızda neredeyse yemyeşil bir kişi göreceksinizdir ki bu da çok şık olmayan bir görünümdür. Bu durumun önüne geçmek için makyajınız, kıyafetiniz, göz renginiz ve saç renginiz arasında belirli bir kontrast sağlamalısınız. Örneğin kıyafetiniz yeşil ise aksesuarlarınızda veya makyajınızda kullanacağınız renkler yeşille uyan diğer renkler olabilir. Veya yine yeşil renginin daha pastel ve koyu bir tonu aksesuarlarda yer alabilir.

Makyaj yaparken dikkat etmeniz kural saçınızın ve göz renginizin rengi ile aynı renkte bir seçim yapmamaktır. İyi bir makyaj seçimi saçınızın ve göz renginizin rengine uygun bir renk seçiminden geçer. Kısacası görümümüzün matematiğini çözmeniz ve buna göre bir makyaj seçimi yapmanız oldukça önemlidir.

Makyajınızın aşırı denecek ölçüde olması bazen yüz güzelliğinizi yok edecek duruma getirebilir. Bu sebeple mümkün olduğunca aşırı makyaj yapmaktan kaçınmalısınız.

Abiye kıyafetinizi uyumlu bir makyaj ile beslemeniz çok daha etkili bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Şimdi makyaj yaparken dikkat etmeniz gerekenlere ve makyaj trendlerinden konuşalım.

Dudaklar

Dudaklarda ise çok koyu renklerin kullanılması önerilmez. Çünkü koyu renkler dudakları çok fazla ön plana çıkarır. Dudaklarda daha pastel, daha soft tonlar kullanabilirsiniz. Fakat ten renginiz açıksa, pastel vurgularla zıt bir görüntü oluşturabilir, vişneçürüğü renginin farklı varyasyonlarını kullanarak fazla abartıya kaçmadan özgüvenli bir görüntü elde edebilirsiniz. Bej veya kırmızının tonlarıyla çarpıcı bir görüntü yakalayabilirsiniz. Oryantal bir yüze sahipseniz dudaklarınızı küçük gösterecek bir makyaj biçimi tercih etmelisiniz.

Cilt rengi ve yanaklar

Bu sezonun en önemli trendlerinden biri cildinizin kusursuz görünmesi o yüzden cildinize gereken bakımı yapmalısınız. Şeftali, vişne ve devetüyü renklerini içeren allıklarla daha parlak ve sağlıklı bir cilt rengine bürünebilir, alın ve burun bölgesine uygulayacağınız hafif gölgelerle aydınlık bir yüze kavuşabilirsiniz. Cildinize uygulayacağınız renkleri natürel tonlarda seçmeli ve bu doğallığı daha ışıltılı bir görünüme kavuşturmak için dudaklarınıza hafif parlatıcı sürmelisiniz.

Göz ve Çevresi

Makyajınızda özellikle gözlerinizle oynayabilirsiniz. Gözler makyajın önemli silahıdır çünkü iletişim ilk olarak gözlerde başlar. Çok aşırı, yoğun kirpiklerin takıldığı, çok boyanmış gözler hiçbir zaman size iyi bir bakış sağlamayacaktır. Aksi takdirde etrafınızdaki insanların mümkün olduğunca sizinle göz göze gelmek istemediğini fark edeceksinizdir.

Göz renklerinde trend olan renkler: buz mavisi, turkuaz, siyah ve sarmaşık moru... Eğer göz renginiz yeşilse bu renge zıt olarak kırmızı tonları kullanabilir, lila paletinden dilediğiniz bir rengi seçerek istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Daha ilgi çekici bir makyaj yapmak istiyorsanız sarı ve tonlarını kullanabilirsiniz. Sarı rengi kullanırken abartıya kaçmamaya özen gösterin.

Abiye Elbise Modelleri İçin Aksesuarlar

Takı bir elbisenin en önemli aksesuarı, süsüdür. Giyeceğiniz abiyelerin rengiyle, dekoltesinin boyuyla veya giyeceğiniz mekanla ilgili olarak kullanacağınız takı da farklı olmalıdır. Elbisenize hakim tonlar genelde kırmızı ise takacağınız yakut veya pırlantalarla elbisenizi süsleyebilirsiniz. Elbette ki, gerçek yakut veya pırlanta kullanmak zorunda değilsiniz. Neredeyse birebir gerçeğine benzeyen, gerçek olamayan ama gerçek kadar etkileyici pırlantalara sahip olmanız oldukça kolay olacaktır.

Makyaj kullanımı esnasında tavsiye edilen kontrast uyumu takılar için daha esnektir. Beyaz bir kıyafete kırmızı bir takı kullanabileceğiniz gibi beyaz bir pırlanta da kullanabilirsiniz. Bu daha çok sizin kişisel beğeninizle ilgilidir.

Takınızın giydiğiniz kıyafetin dekoltesi ile ölçüşüyor olması çok önemlidir. Örneğin boğaz kısmı kapalı olan bir elbisede kolye kullanmanız pek önerilmez. Böyle bir durumda elbisenizi bir çift küpeyle tamamlanmanız daha hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Derin bir dekolteye sahip bir abiye giyiyorsanız “V” şeklindeki uzun bir kolye oldukça şık bir uyum içerisinde olacaktır.

Ebetteki takı sadece küpe veya kolyeyle sınırlı değildir. Sadece bir çift bilezikle de şık bir görünüm sağlamanız mümkün.

Takı seçiminde oldukça seçici olmanızı öneriyorum. Herkesin beğenisini kazanmış olsa bile sizin beğenmediğiniz ya da içinize sinmeyen gösterişli yüzüklerden büyük taşlı kolyelerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Boynunuzun zarifliğini ön plana çıkarmak için şık ve zarif bir kolye seçebilirsiniz. Taşın rengini seçerken kıyafetinizle olan uyumunu detaylı bir şekilde düşünmelisiniz. Örneğin sarı renkte bir elbise de koyu renkte bir taş örneğin bordo çok şık durabilir. Kırmızı bir elbiseniz varsa asla yeşil veya yeşil paletinden bir renkte takı kullanmamanızı tavsiye ederim. Siyah bir abiye modeli için pırlanta ya da zümrüt takılar uygun olacaktır. Piyasada oldukça başarılı taklit zümrüt ve pırlantalar bulmanız mümkün. Kahverengi veya koyu tonlarda ise yakut kullanmanız daha yerinde olacaktır. Şimdi de abiye elbise modellerini kullanırken seçeceğiniz aksesuarlar konusunda sıkça yapılan hatalara bakalım.

1. Boynu kalın olan bayanlar gösterişli gerdanlıklar ya da göze batacak kadar detaylı işlemeli kolyeler takmamalı.

2. Eğer yüzünüz geniş ve alnınız uzun değilse büyük ve geometrik küpeler takmamaya özen gösterin. Büyük küpeler yüzünüzü olduğundan daha küçük gösterecektir.

3. Yine boyunuz kısaysa gösterişli takılardan uzak durmalısınız. Bunlar boyunuzu olduğundan daha kısa gösterecektir.

4. Kullanacağınız çantanın küçük ve zarif olması yeterli. Büyük çantalar hareket kabiliyetinizi düşürür. Ayrıca kalabalık toplantılarda bir de çantanız için yer aramak zorunda kalmazsınız.

5. Mümkün olduğu kadar kendinizle barışık olun. Kendinize en çok yakışanı tercih edin. Abartıya kaçmamaya özen gösterin.


Abiye Modelleri İçin Ayakkabılar

Abiye modellerini seçerken giyeceğiniz ayakkabı da çok önemlidir. Sizlere tavsiyem giyeceğiniz abiye modeli için seçtiğiniz ayakkabıyı gideceğiniz törenden önce birkaç gün giymeniz yönünde. Bu sayede ayakkabınızı biraz yumuşatarak ayağınıza tam oturmasını sağlayabilirsiniz. Eğer ucu veya arkası açık bir model tercih ettiyseniz yanınıza mutlaka fazladan çorap alın. Ayrıca arka bölümü esnemeyen ayakkabılardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Bu tarz ayakkabılar yürümenizi zorlaştıracağından sizi oldukça rahatsız edecektir. Ayakkabınızın topuğu normalden yüksekse yanınıza rahatça giyebileceğiniz yedek bir ayakkabı almalısınız. Yüksek topuklu ayakkabılar her zaman istenmeyen sürprizler yaratabilir. Eğer işlemeli deri bir modeli tercih etmek istiyorsanız tavsiyem alışverişe partnerinizle birlikte çıkmanız yönünde. Bu şekilde istediğiniz daha uyumlu bir görüntü yakalayabilirsiniz.