Hayatımızı alt üst eden, bizleri evlere hapseden ve bir an önce bitmesini istediğimiz 2020’yi uğurlayıp 2021’i karşılamaya hazırlanırken her zamankinden daha fazla heyecanlıyız. Bu süreçte eski eşyalardan kurtulmak, hiç kullanmadığınız eşyaların işgal ettiği gardıroplarınızı ferahlatmak size de iyi gelecek. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

 

1-Eskilerinizden kurtulun

Gardırop detoksuna öncelikle çok fazla kullanılmış ve artık yıpranmış olanlarla başlayın. Dolabın en başından başlayarak sonuna kadar tüm kıyafetleriniz için bu işlemi yapın.

Dolabınızdaki kıyafetleri ürün gruplarına göre ayırıp buna göre bir düzen oluşturun. Bu şekilde yaptığınız işten daha çok keyif alacaksınız.

 

2-“Bir gün giyerim” diye bekletmeyin

“Bir gün giyerim” diye bekletilen parçaları eleyin çünkü o parçalar asla giyilmiyor. Eğer çok sık kilo alıp veriyorsanız sırf bedeni uymuyor diye kıyafetlerinizi atmayın.

Özellikle de kadınlar için klasik bir siyah elbise, erkekler için blazer ceket mutlaka dolapta olması gereken parçalardır. Bu sebeple bir beden küçükse bile bir kenara ayırın. Tekrar zayıfladığınızda o parçalar kurtarıcınız olacak.

 

3-Anısı olsa da vedalaşın

Dolap detoksu size arınma ve rahatlama sağlayacak. Kıyafetlerin de bir hafızası vardır, bundan kurtulmak size iyi gelecektir.

"Anısı var" diye tuttuğumuz ürünlerle vedalaşarak yenilenebilir, yeni yıla iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

4-Günlük modunuza göre alışveriş yapmayın

Temizlediğiniz dolabı tekrar giyilmeyecek ya da bir kere giyip kenara atılacak ürünlerle doldurmamak için günlük modunuza göre alışveriş yapmaktan kaçının. Çünkü tarzınız dışında aldığınız her ürün dolapta kalmaya mahkumdur.

 

5-Modası hiç geçmeyen parçalar satın alın

Dolabınızda mutlaka olması gereken parçalar da var. Zamansız, basic ya da life style tarzdaki parçalar her zaman kullanılır.

Bu noktada modayla çok ilgisi olmayan kişilerin profesyonel destek almasında yarar var. Böylece uygun rakamlarla çok şık bir gardıroba ve dolayısıyla çok şık bir stile sahip olabilirler.