FETÖ terör örgütüne mensup subaylar, 15 Temmuz 2016 tarihinde Boğaziçi Köprüsünü kapatarak darbe teşebbüsünde bulundular. Halkın sokakalara çıkmasıyla hain terörö örgütünün emelleri başarıya ulaşmadı ve demakrasi kazandı. Kanlı darbe girişiminde 248 kişi şehit olurken 2196 vatandaş da yaralandı.

FETÖ terör örgütü lideri Fethulah Gülen'den aldıkları talimatla darbe teşebbüsünde bulunun hain subaylar 15 Temmuz 2016 günü Boğaziçi Köprüsü'nü trafiğe kapattı. İstanbul ve Ankara da onlarca tank sokaklarda terör estirdi. Halkın sokaklara çıkması bu hain teşebbüsün başarıya ulaşmasını engelledi. Halkın destan yazdığı bu günde maalesef 248 kişi şehit olurken 2196 vatandaşımızda yaralandı. Terör örgütü lideri Fethulah Gülen Amerika tarafından hala iade edilemezken darbeci alçak subaylar tek tek yakalanarak cezaevine gönderildi.

Darbe girişimi sonrası Boğaziçi Köprüsü'nün ismi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilirken her yıl şehitler için yürüyüş ve anma etkinlilkeri düzenleniyor.

 

15 TEMMUZ KAHRAMANLARI

 

ÖMER HALİSDEMİR

Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, 15 Temmuz darbe girişiminin seyrini değiştiren isim oldu. Adını Türk milletinin kalbine altın harflerle yazdırdı. Sonunda şehit olacağını bile bile Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın emrine itaat etti. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmek isteyen darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi gözünü kırpmadan öldürdü. Böylelikle darbenin engellenmesinde büyük rol oynadı. Kahraman Halisdemir, olay yerinde darbeci askerler tarafından defalarca kurşunlanarak şehit edildi.

ZİYA İLHAN DAĞDAŞ

15 Temmuz kahramanlarından Astsubay Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş, hain darbe girişiminden sadece dört gün önce Erzincan’dan Ankara’ya Kara Harp Okulu Bando Bölük Komutanlığı’na tayin edilmişti. 31 yaşında şehit düşen Astsubay Dağdaş, o gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak vermiş ve sivil kıyafetiyle kendini sokağa atmıştı. Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne giden Astsubay Dağdaş, başına isabet eden tek kurşunla hayatını kaybetti.

KÖKSAL KAMİL

50 yaşındaki Köksal Kamil, 1. Ordu Komutanlığı’nda sivil işçi olarak görev yapıyordu. Darbeyi televizyondan öğrendi ve hemen Boğaziçi Köprüsü’ne gitti. Darbeciler tarafından yaralananları taşımaya başladı. Tam o sırada darbecilerin kurşunlarından birine maruz kaldı ve şehit oldu.

 

SAİT ERTÜRK

15 Temmuz gecesi Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk, Kartaltepe Kışlası Komutanı Piyade Albay Davut Ala ve bir astsubay arkadaşıyla birlikte 66. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın darbeye desteğini engellemek için harekete geçti. Bu iki kahraman komutan liderliğindeki timler, tankların ve askerlerin dışarı çıkmasını engelledi. Darbecileri yakalamak için karargâha arkadan yaklaşan Sait Albay ve bir polis, o sırada karşılarına çıkan hainlerle çatışmaya girdi. Albay Sait Ertürk, bu çatışmada şehit oldu.

BÜLENT AYDIN

Topçu Kıdemli Başçavuş Bülent Aydın, Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın yakın korumasıydı. Orgeneral Çolak, 15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından toplantı yapılması maksadıyla Genelkurmay Karargahı’na davet edildi. Karargaha girdiğinde ise darbeci askerlerin saldırısına uğradı. Bülent Aydın, bu hain saldırıya karşılık vermek isterken şehit düştü. Aydın, 15 Temmuz gecesinin ilk şehidi.

HALİT YAŞAR MİNE

Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine, hain darbe gecesi 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kışlası’nda darbecilerle yapılan çatışmada şehit oldu. Halit Yaşar Mine, Topkule Kışlası’nda şehit düşen Albay Sait Ertürk’ün emrindeki askerlerden biriydi. Albay Sait Ertürk, tankların ve askerlerin dışarı çıkmasını engelleyerek, tugay içindeki hareketlenmeyi durduracaktı. Karargâha doğru ilerleyen timin içinde bulunan Halit Yaşar Mine, darbecilerle girilen çatışmada şehit düştü.

 

15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ

 

"Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor.. Bir hilâl uğruna Ya Rabb ne güneşler batıyor..."

Bir memleketin saha bakımdan büyüklüğü onun gerçek büyüklüğünü ifade etmez ve bir milleti millet yapan arazisi değildir.

Bu millet demokrasiyi 15 Temmuz'da bütün dünyaya göstermiştir. 15 Temmuz gecesi milli iradeyi hiçe sayanlar bir tek şeyi hesaba katmadı; egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! Bayrağımızı indirtmeyelim, ezanımızı dindirtmeyelim.

Bu vatana ihanet edenler, kesinlikle bir gün şamarını yer.

Herkes gönlünü ferah tutsun, bir kurtuIuş savaşı daha kazandı bu millet 15 Temmuz'da.

249 Şehit daha 249 çift göz daha kapandı hayata. 249 ananın daha hıçkırıkları karıştı toprağa. 249 baba daha ağladı evladına.

Vatanımız için şehit olmuş 249 ve gazilerimize Milletçe ağlıyoruz. Şehitler Ölmez vatan bölünmez.

15 Temmuzdaki o hain kalkışmayı UNUTMA, UNUTTURMA!

Ne yaparsınız, vatan aşkı ruhumuzda var.

Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir insanı, bir insan da bir ülkeyi kurtarır.

Ayakta ölmek diz üstü yaşamaktan onurludur. Ne mutlu VATAN uğruna can verene!

Türk milletinin, milli iradenin duruşu bütün oyunları bozdu. Vatan bizim vatanımız hainlere karşı durmalıyız.

Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyiniz. Bilakis onlar diridirler. (Bakara Suresi)

Allah’a şükür ki darbelerin susturduğu ezanlardan, ezanların susturduğu darbeyi görebildik.

Bu vatan toprağın kara bağrında, sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca, onun uğrunda, kendini tarihe verenlerindir.

Vatan için katlanılan ölüm kadar, tatlı ve şerefli bir ölüm var mıdır? 15 Temmuz şehitlerimiz ve tüm şehitlerimizi yad ediyoruz.

Şehidim ruhun göklerde nöbette, kanın al bayrakla en yükseklerde.

Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır. (Enfal Suresi)

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Tüm şehitlerimizin Ruhu şad olsun.

VATAN için yaşayıp öldünüz; siz toprağa değil, kalplere gömüldünüz. 15 Temmuz Şehitlerini yad ediyoruz.

15 Temmuz mücadelemizin zirvesi, şanlı milletin zaferidir!

Darbe girişimine izim vermeyen Türk milleti hep var olsun. 15 Temmuz Şehitleri unutulmasın.

Allah bize bir daha 15 Temmuz gibi bir ihanet yaşatmasın. Ama hainler de şunu unutmasın… Millet bu alçaklara her zaman gerekli dersi verecektir.

15 Temmuz'da evinde rahat oturmaktansa Ülkesi için ölmeyi tercih eden bir millettir Türkiye.